PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Drugie życie budynków ożywia centra miast

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 22 sie 2017 13:08

Drugie życie budynków ożywia centra miast Paweł Buchman, dyrektor Nieruchomości Orange Polska

Drugie życie budynków to termin, który początkowo funkcjonował u nas roboczo. Z czasem stał się naszą filozofią sprzedaży. Ponowne wykorzystanie istniejącej zabudowy postrzegamy nie tylko w kategoriach biznesowych. To również kierunek, w którym zmierza rodzimy rynek nieruchomości, rozwijają się polskie miasta przywracając centrom ich właściwą funkcję i przeciwdziałając suburbanizacji – mówi Paweł Buchman, dyrektor Nieruchomości Orange Polska.

REKLAMA

Ile nieruchomości sprzedał Orange Polska?

Paweł Buchman, dyrektor Nieruchomości Orange Polska: Pierwsze półrocze zamknęliśmy rekordowym wynikiem, łączna wartość transakcji wyniosła ponad 90 mln zł. W portfelu mamy na chwilę obecną ponad 1800 nieruchomości.

Proces przygotowania do sprzedaży trwa około roku. Później wychodzimy z ofertą na rynek. Dzięki dobrze przygotowanej dokumentacji do transakcji dochodzi z reguły dość szybko. Rekordowa trwała tylko 48 godzin. A chodziło o warszawską nieruchomość wartą milion złotych, w której po sprzedaży powstał wielofunkcyjny obiekt mieszkaniowo-handlowy.

Dlaczego w ogóle sprzedajecie nieruchomości?

Obecnie głównym produktem Orange jest światłowód i to właśnie na jego rozwój przeznaczamy większość przychodów z tych transakcji. Sprzedajemy nieruchomości, których ze względów biznesowych nie wykorzystujemy. Dzięki rozwojowi technologii urządzenia, które zajmowały dawniej nawet całe budynki, dziś możemy pomieścić na małych powierzchniach. Zajmowane zabezpieczamy w formule ograniczonych praw rzeczowych. Resztę budynku wraz z działką sprzedajemy inwestorowi, który znajduje pomysł na ponowne wykorzystanie nieruchomości.

Jak przedstawia się plan sprzedaży nieruchomości?

Chcemy sprzedać wszystkie niewykorzystywane nieruchomości w ciągu trzech lat. Z naszej perspektywy to jak najbardziej realne. Sprzyja temu również korzystna koniunktura w gospodarce. Zauważyliśmy znaczne ożywienie zwłaszcza w połowie roku 2017. Tylko w czerwcu zrealizowaliśmy aż 64 transakcje. Od roku 2014, czyli od momentu wdrożenia projektu przyspieszenia sprzedaży, sprzedaliśmy już 350 nieruchomości.

Zwiększa się też nasza rozpoznawalność na rynku, jako właściciela portfela atrakcyjnych nieruchomości, a to przekłada się na wzrost zainteresowania naszą ofertą. Po sprzedaży w dalszym ciągu współpracujemy z nabywcami naszych nieruchomości, wiemy więc, w jaki sposób przekształcane są one po sprzedaży i jaką funkcję pełnią w otoczeniu. Dlatego właśnie mówimy o drugim życiu budynków – nie tylko w kontekście potencjału inwestycyjnego naszych nieruchomości, ale też w ramach coraz ważniejszej debaty o rewitalizacji.

Czym jest drugie życie budynków?

Ten termin początkowo funkcjonował u nas roboczo. Z czasem stał się naszą filozofią sprzedaży. Ponowne wykorzystanie istniejącej zabudowy postrzegamy nie tylko w kategoriach biznesowych. To również kierunek, w którym zmierza rodzimy rynek nieruchomości i rozwijają się polskie miasta – przywracając centrum jego właściwą funkcję i coraz bardziej świadomie przeciwdziałając suburbanizacji. Dlatego mamy udaną współpracę zwłaszcza z podmiotami, którym bliskie jest to podejście – m.in. z samorządami czy spółkami Skarbu Państwa.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA