PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

DTZ spodziewa się rekordowej podaży na rynku biurowym w 2012 roku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 06 paź 2011 20:24

DTZ spodziewa się rekordowej podaży na rynku biurowym w 2012 roku

Rośnie popyt na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych Polski - informuje DTZ w raporcie Property Times - Office market - Regional cities Poland H1 2011.

REKLAMA

- Pomimo rosnącego popytu nie obserwujemy znaczącego wzrostu podaży - mówi Katarzyna Lipka, Senior Consultant w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych DTZ. - Jest to skutkiem spowolnienia gospodarczego, które wymusiło na deweloperach rewizję ich wcześniejszych planów i opóźnienie lub zaniechanie realizacji inwestycji - dodaje Katarzyna Lipka.

Te czynniki przekładają się na ograniczoną liczbę nowych budynków biurowych dostarczanych na rynek. W 2011 roku zostanie oddane do użytkowania ok. 110 000 mkw. powierzchni, co stanowi 50-proc. spadek w porównaniu do roku 2010 (211 000 mkw.). - Stawki czynszów w I połowie 2011 roku pozostały na stabilnym poziomie 13-16 euro/mkw./miesiąc. Do końca roku nie przewidujemy większych zmian - mówi Katarzyna Lipka.

W raporcie przedstawiono dane dotyczące sześciu głównych miast w Polsce (poza Warszawą), czyli: Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Trójmiasta. W I połowie 2011 roku ilość dostępnej nowoczesnej powierzchni biurowej w tych miastach wzrosła o 51 000 mkw. i wynosi 1,95 milionów mkw.

Wśród analizowanych miast głównym rynkiem regionalnym powierzchni biurowych pozostaje Kraków z powierzchnią biurową wynoszącą 494 000 mkw., który wyprzedza Wrocław (373 000 mkw.) i Trójmiasto (333 000 mkw.).

Według danych szacunkowych zawartych w raporcie, w roku 2012 może nastąpić przełom w zakresie ilości powierzchni dostarczonej na rynek. Po raz pierwszy od 2008 roku podaż wzrośnie i może wynieść ponad 220 000 mkw.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA