PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dwie dekady na rynku nieruchomości

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 sty 2017 16:03

Dwie dekady na rynku nieruchomości Monika Rajska – Wolińska, partner zarządzający Colliers International

Dwadzieścia lat temu rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce dopiero się tworzył. Nowoczesne biurowce można było policzyć na palcach jednej ręki, podobnie jak wszechobecne dzisiaj centra handlowe czy parki logistyczne. – Mieszkając w jednym z dużych miast Polski, takim jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, trudno docenić ilość i jakość zmian, jakie zaszły w nich w ciągu ostatnich 20 lat. Choć chyba „rewolucja”, a nie „zmiana” byłaby tu właściwszym słowem - mówi Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International.

REKLAMA

 - Weźmy dla przykładu Warszawę. W połowie lat 90-tych jej krajobraz wyznaczało zaledwie kilka obiektów, między innymi Pałac Kultury i Nauki, Intraco i Novotel. Po latach nowe centra handlowe, hotele oraz okazałe budynki biurowe nadały stolicy wielkomiejskiego charakteru, a wysoki standard powstających obiektów istotnie wpłynął na międzynarodowy prestiż zarówno Warszawy, jak i Polski – komentuje Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International.

Ponad dwie dekady temu rodził się także rynek pośrednictwa. – Początki Colliers w Polsce to zaledwie kilku, pełnych zapału, zorientowanych na cel ludzi. Dziś firma zatrudnia blisko 300 pracowników w siedmiu biurach w Polsce. Świadczy to o rosnącym przez te lata zapotrzebowaniu na nasz serwis, choć sam jego charakter bardzo się zmienił. Kiedyś byliśmy pośrednikiem, dziś jesteśmy firmą doradczą, z szerokim zakresem specjalistycznych, komplementarnych usług, których paleta wciąż rośnie – mówi Monika Rajska-Wolińska.

– Ostatnie dwadzieścia lat w Polsce to okres zmiany nie tylko na rynku powierzchni komercyjnych, ale także szereg wydarzeń o charakterze społeczno-politycznym, których byliśmy świadkami. W 1996 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem OECD, trzy lata później weszła do NATO, a w roku 2004 została przyjęta do Unii Europejskiej. Dzięki tym wydarzeniom wzrosło zaufanie do Polski, a w ślad za tym zwiększyła się liczba inwestycji zagranicznych. – W 1997 roku PKB Polski wynosiło 143 mld euro. Dla porównania w 2015 było to już niemal 475 mld euro, czyli nastąpił wzrost o ok. 230 procent. Przez te 20 lat zmianie ulegały nie tylko wartości inwestycji zagranicznych w Polsce, ale przede wszystkim pochodzenie kapitału i zainteresowania inwestorów. Pod koniec lat 90-tych w Polsce budowali głównie Amerykanie, Francuzi, Niemcy. Dzisiaj kapitał płynie z zupełnie innych destynacji, takich jak Malezja czy RPA, a inwestorzy interesują się branżami opartymi na wiedzy. Dlatego tak dynamicznie rozwijają się w Polsce centra usług wspólnych czy ośrodki badawczo-rozwojowe – podsumowuje Monika Rajska-Wolińska.

Komunikacja obchodów 20-lecia Colliers w Polsce potrwa przez cały rok. Na tę okazję firma przygotowała okolicznościowe logo. Kampania komunikacyjna zbudowana została wokół najważniejszych aspektów rynku nieruchomości komercyjnych i przemian, jakim podlegał on w ciągu ostatnich dwóch dekad.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA