PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dynamiczny kwartał na polskim rynku biurowym

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 paź 2014 14:57

Dynamiczny kwartał na polskim rynku biurowym

W III kw. w Polsce oddano do użytku ok. 130 000 mkw. biur. Rynek rozwija się dynamicznie w całym kraju, w odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie ze strony najemców. W Warszawie utrzymuje się trend modernizacji starszych obiektów. Międzynarodowa firma doradcza JLL podsumowuje sytuację na polskim rynku biurowym na koniec III kw. 2014 r. i przedstawia prognozy rozwoju sektora na nadchodzące miesiące.

REKLAMA

W pierwszych trzech kwartałach w Warszawie podpisano umowy najmu na 422 000 mkw., z czego 163 000 mkw. przypadło na III kw. Popyt netto w ostatnich trzech miesiącach sięgnął 115 000 mkw.

Największe umowy najmu zostały podpisane przez Raiffeisen w Prime Corporate Center (przednajem na 19 500 mkw.), Media Saturn Holding w Blue City Offices (odnowienie, 8 000 mkw.), Moneygram w Konstruktorska Business Center (nowa umowa 7 300 mkw.), a także Główny Inspektorat Transportu Drogowego w Equatorze I (nowa umowa na 7 100 mkw.) oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego we Flanders Business Park A (odnowienie 6 600 mkw.), co świadczy o zainteresowaniu sektora publicznego wynajmem wysokiej jakości komercyjnej powierzchni biurowej.
Najemcy byli również aktywni na największych rynkach biurowych poza Warszawą .

- To był bardzo dobry kwartał dla rynków biurowych poza Warszawą, na których podpisano umowy najmu na łącznie 117 000 mkw., a wolumen kontraktów od początku roku sięgnął 320 000 mkw. Warto zauważyć, że wysoki popyt wygenerowały firmy z sektora usług dla biznesu, w tym HP GBC czy Infosys, które podpisały bardzo duże umowy, odpowiednio we Wrocławiu i Łodzi. Łącznie poza stolicą od początku roku wynajęto równowartość 88% popytu zarejestrowanego w całym 2013 r. - powiedziała Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Do największych transakcji poza Warszawą w III kw. należały: odnowienie umowy i ekspansja Infosys na 21 000 mkw. w Green Horizon w Łodzi, przednajem HP GBC 16 400 mkw. w Dominikańskim we Wrocławiu oraz odnowienie umowy AON Hewitt na prawie 4 400 mkw. w Diamante Plaza w Krakowie. W konsekwencji, popyt w Łodzi (w okresie I-III kw.) przewyższył prawie dwukrotnie wynik z 2013 r. Warto też zauważyć, że Kraków niezmiennie charakteryzuje mocny popyt, który już teraz jest wyższy niż ten zarejestrowany w całym 2013 r.

- Aktywność budowlana w Warszawie utrzymuje się na wysokim poziomie. W III kw. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie sięgnęły prawie 4 365 000 mkw., a deweloperzy deklarują ukończenie kolejnych 90 000 mkw. do końca 2014 r. Aktualnie w budowie znajduje się prawie 640 000 mkw., które będzie równomiernie trafiać do obiegu do 2016 r. włącznie. Coraz ważniejszym trendem staje się renowacja starszych obiektów, aby wzmocnić ich pozycję na coraz bardziej konkurencyjnym stołecznym rynku biurowym. Obecnie blisko 60 000 mkw. powierzchni biurowej przechodzi gruntowny remont - tłumaczy Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA