PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dynamika rozwoju warszawskiego rynku biurowego utrzymana, poziom pustostanów maleje

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 lis 2017 11:16

Dynamika rozwoju warszawskiego rynku biurowego utrzymana, poziom pustostanów maleje Bartek Włodarski, partner, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

Warszawski rynek biurowy utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju. - Prognozowana podaż w 2017 r. przekroczy 300 tys. mkw., a wolumen transakcji w pierwszym trzech kwartałach br. wzrósł o 11,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, spada także poziom pustostanów. Rozwój sektora SSC/BRO i ewentualny Brexit mogą tylko polepszyć sytuację na stołecznym rynku - wynika z raportu „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie III kw. 2017”, przygotowany przez ekspertów Cresa Polska.

REKLAMA

- Ze względu na rosnący popyt nowe projekty w atrakcyjnych lokalizacjach szybko znajdują najemców. Większość firm zauważyła już, że dostępność odpowiedniej powierzchni w istniejących budynkach jest ograniczona – mówi Bartek Włodarski, partner, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

Pod koniec września 2017 r. zasoby na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie wyniosły 5,22 mln mkw. Wskaźnik pustostanów utrzymuje się na stabilnym poziomie (12,9 proc., spadek o 1 punkt procentowy kwartał do kwartału). Jest to rezultatem silnego popytu, głównie ze strony podmiotów wchodzących na rynek i kontynuujących ekspansję.

Rośnie ponadto aktywność na rynku najmu. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku wolumen transakcji wyniósł 588 400 mkw., co oznacza wzrost o 11,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Największą transakcją w trzecim kwartale było wynajęcie 7 225 mkw. przez Johnson & Johnson oraz Janssen-Cilag w Wiśniowym Business Parku F.

W ostatnim kwartale oddano do użytku prawie 75 000 mkw. Czynsze za powierzchnie biurowe utrzymują się na stabilnym poziomie, ponieważ popyt dorównuje aktywności deweloperów. Obecnie w budowie znajduje się kolejne 115 000 mkw. powierzchni, która zostanie dostarczona na rynek do końca bieżącego roku, dzięki czemu łączna podaż w 2017 r. przekroczy 300 000 mkw.

- Według naszych prognoz sytuacja na warszawskim rynku biurowym będzie się w dalszym ciągu poprawiać. Warszawa może liczyć na powstanie dużej liczby miejsc pracy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, głównie w sektorze firm finansowych i technologicznych średniej wielkości. Polska jest wciąż atrakcyjnym rynkiem dla firm z branży SSC/BPO, spodziewamy się wejścia do stolicy kolejnych dużych graczy. Jedynym zagrożeniem dla rynku warszawskiego są zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, które mogą sprawić, że długoterminowe umowy najmu staną się mniej atrakcyjne, a większe międzynarodowe podmioty mogą podjąć decyzję o zakupie lub wybudowaniu obiektów na własne potrzeby – przewiduje Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA