PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Echo Investment analizuje wyniki III kwartału

  • Autor: PAP
  • 12 lis 2013 15:48

Umocnienie się złotego w stosunku do euro wpłynie negatywnie na wyniki Echo Investment w III kw. 2013 r. Efekt ten częściowo złagodzą dodatnie przeszacowania części obiektów w budowie oraz wynik działalności finansowej, gdzie pojawią się dodatnie różnice kursowe z tytułu wyceny kredytów walutowych - informuje PAP.

REKLAMA

Konsensus PAP zakłada, że Echo zanotuje w III kwartale 2013 r. 9 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 146 mln zł zysku netto w II kwartale 2013 r. i 19,5 mln zł straty w III kwartale 2012 r. Analitycy szacują, że przychody spółki spadły rdr o 21,6 proc. do 124,7 mln zł, a strata EBIT po rewaluacji wyniosła 21,9 mln zł wobec 40,5 mln zł straty rok wcześniej.

- Jak co kwartał istotny wpływ na wyniki Echo Investment miała zmiana kursu euro, która w III kwartale działała niekorzystnie, ujemnie wpływając na wycenę aktywów spółki - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Zybała, analityk DI BRE Banku.

- W tym okresie złoty umacniał się w stosunku do euro - kurs euro/zł spadł wyraźnie do 4,21 z 4,32. Negatywnie wpłynęło to na wartość nieruchomości wyrażoną w złotych - dodał Cezary Bernatek, analityk Espirito Santo.

Zybała liczy, że niekorzystny efekt zmian kursowych częściowo zrekompensuje dodatnie przeszacowanie niektórych projektów w budowie. Mimo to saldo netto rewaluacji za III kwartał szacuje na minus 75 mln zł.

- To będzie najważniejsza pozycja, która sprawi, że wyniki Echo w III kwartale będą dużo słabsze niż w I połowie roku, choć pewnie lepsze niż rok temu, kiedy ujemny wpływ zmiany kursu walutowego był mocniejszy - skomentował analityk DI BRE Banku.

- Stratę na wycenie nieruchomości częściowo zrekompensuje wynik działalności finansowej, gdzie pojawią się dodatnie różnice kursowe z tytułu wyceny kredytów walutowych - dodał.

Zdaniem Bernatka strata z rewaluacji aktywów przełoży się na zaraportowanie przez dewelopera straty netto w III kwartale.

- Spodziewam się straty netto na poziomie 7,1 mln zł wobec 19,5 mln zł straty przed rokiem. Strata będzie niższa rdr ze względu na mniejszą stratę z rewaluacji aktywów - podał analityk Espirito Santo.

- Oczekuję, że przychody będą rdr słabsze o ponad 23 proc. i wyniosą 121,8 mln zł. Winny jest przede wszystkim ponad 50-proc. spadek wpływów ze sprzedaży mieszkań. Prognozuję, że EBIT przed przeszacowaniami będzie słabszy rdr o nieco ponad 23 proc. i sięgnie 53,4 mln zł. Z kolei strata EBIT z uwzględnieniem przeszacowań wyniesie - moim zdaniem - 24,3 mln zł w stosunku do ponad 40 mln zł straty przed rokiem - dodał.

Jak ocenia Zybała, kwartał do kwartału nie będzie większych zmian, jeśli chodzi o wpływy spółki z tytułu najmu powierzchni handlowej czy biurowej oraz z działalności mieszkaniowej. Zakłada on jednak niższe marże z segmentu mieszkaniowego. - EBIT w III kwartale prognozujemy na minus 11 mln zł, a wynik netto na plus 2 mln zł - dodaje.

Echo Investment przedstawi swoje wyniki w czwartek, 14 listopada.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA