PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2014: Alternatywne formy finansowania na celowniku inwestorów

  • wnp.pl
  • 12 maj 2014 08:18

Jak mówił w Katowicach w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, polscy mali przedsiębiorcy coraz częściej szukają i znajdują alternatywne dla kredytu bankowego formy finansowania rozwoju swoich firm.

REKLAMA

- Bankowcy póki co mogą spać spokojnie, bo to przede wszystkim u nich przedsiębiorcy poszukują finansowania. Myślę, że jeśli spotkamy się za 10 lat, to na torciku przedstawiającym zakres udzielanego wsparcia dla przedsiębiorców, torciku alternatywnych źródeł finansowania, widoczne będą już inwestycje wykonywane przez fundusze seedowe, przez sieci aniołów biznesu, przez inkubatory przedsiębiorczości itd. Teraz potrzebujemy jeszcze chwili, żeby poważnie zaistnieć, ale myślę, że już nie można nas lekceważyć jako środowiska alternatywnego dla start-upów - tłumaczył przedstawiciel PARP.

Jak dodał Bańka, PARP chce finansować te przedsiębiorstwa, które nie mogą stanowić w chwili obecnej klientów na przykład dla środowiska bankowego, na przykład z uwagi na formułę zabezpieczeń.

- Jeżeli - to będzie lekkie przekoloryzowanie - środowisko bankowe wymaga 100 proc. zabezpieczenia tego, co pożyczam, to po co mi w tym momencie dawać zabezpieczenie tej kwoty, którą chciałbym uzyskać w formie kredytu? To jest trochę bez sensu, bo który start-up albo młody przedsiębiorca ma majątek, hipotekę, żeby ustanowić zabezpieczenie? - pytał Bańka.

Przedstawiciel Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości odniósł się także do propagowanego od ponad dwóch lat przez PARP programu, mającego za cel zmianę mentalności Polaków, którzy sądzą, że jeśli komuś raz podwinęła się noga w biznesie, to nie warto nawiązywać z nim współpracy. - Owszem, co prawda nie udało ci się, ale nie jest to stygmat na całe życie, nie jesteś już niewiarygodny. Upadłeś, ale w tym momencie wstałeś i jesteś już bogatszy o to doświadczenie - mówił Bańka. Jak dodał, zaryzykowałby tezę, że jeśli ktoś wywrócił się raz, dwa czy trzy razy na biznesie, to istnieje spora szansa, że za czwartym razem taka osoba trafi na "formułę genialną".

Bańka w Katowicach przypomniał też, że Ministerstwo Gospodarki już wie, w jaki sposób wyda 11,3 mld złotych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Z tej puli potężna część pieniędzy ma zostać skierowana na start-upy, na młodą przedsiębiorczość. Łącznie uruchomionych zostanie pięć programów, które będą przeznaczone dla przedsiębiorstw będących na różnych etapach rozwoju.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA