PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2014: Biurowy boom w Warszawie odbije się na starszych budynkach

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 maj 2014 09:13

EEC 2014: Biurowy boom w Warszawie odbije się na starszych budynkach

Jak długo potrwa biurowy boom w stolicy i miastach regionalnych? Czy nie grozi nam „nadmuchanie bańki", szczególnie w Warszawie, gdzie mamy do czynienia z wysypem nowych projektów? - zastanawiali się uczestnicy sesji Sektor nieruchomości komercyjnych w Polsce.

REKLAMA

Na warszawskim rynku powierzchni biurowej trwa inwestycyjna gorączka. Deweloperzy zachęceni optymistycznymi danymi płynącymi z polskiej gospodarki, licznymi transakcjami inwestycyjnymi oraz utrzymującym się na bezpiecznym poziomie wskaźnikiem pustostanów, masowo wzięli się za budowanie i planowanie kolejnych biurowców.

Obecnie stołeczny rynek wchłania 550-600 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej rocznie. Mniej więcej tyle ile jest aktualnie budowane w Warszawie.

Katarzyna Zawodna, prezes zarządu Skanska Property Poland uważa, że o popyt na nowo powstające biura nie należy się bać, bo rynek na pewno je wchłonie. Jej zdaniem firmy rozwijające swoją działalność w naszym kraju oczekują powierzchni dostępnej od zaraz, by mogły dalej bezpiecznie planować swoją ekspansję w naszym kraju.

- Duża podaż nowej powierzchni wpłynie jednak na czas w jakim budynek jest komercjalizowany oraz spadek stawek czynszów - zauważa Hubert Manturzyk z polskiego oddziału Aareal Banku. Szczególnie dotyczy to powstających właśnie wieżowców, w przypadku których 6-12 miesięcy na komercjalizację może okazać się niewystarczającym okresem.

- Projekt wysokościowy to duże wyzwanie dla deweloperów, choćby z tego powodu, że nie można go realizować etapami. Takiej inwestycji towarzyszą niełatwe rozmowy dotyczące komercjalizacji, bo nie zamierzamy tanio wynajmować powierzchni - tłumaczy Waldemar Lesiak ze spółki Echo Investment SA, inwestor wieżowca Q22 w Warszawie.

Dodaje, że dla najemców oprócz tak oczywistych czynników jak lokalizacja czy cena powierzchni biurowej, liczą się coraz bardziej innowacyjne technologie zastosowane przy budowie.

Wiesław Likus jeden z najbogatszych Polaków inwestujący w hotele, biurowce oraz obiekty handlowe przekonuje, że polskie społeczeństwo będzie się bogacić, a co za tym idzie więcej firm będzie chciało pracować w nowoczesnych biurowcach. Podkreśla jednak, że wiele istniejących budynków starzeje się w zastraszającym tempie. - To winna słabej jakości materiałów i pośpiechu. Na szczęście rynek zaczął sam weryfikować jakość inwestycji. Dla najemców cena oczywiście jest istotna, ale jakość powierzchni i samego budynku ma coraz większe znaczenie - mówi.

Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzająca, Colliers International dodała, że innowacyjność to również kluczowy argument dla funduszy inwestujących w nieruchomości.

  • 1
  • 2
  • Niezupełnie 2014-05-13 16:21:28
    Stołeczny rynek wcale nie wchłania 550-600 tys. mkw. biur tylko ok. 150-180 tys. mkw. w ujęciu rocznym. Osobie, która to powiedziała pewnie chodziło o wolumen najmu, który nie ma zbyt wiele wspólnego z wchłanianiem powierzchni biurowej (czyli absorpcją).

    Ze względu na to, że absorpcja jest dużo niższa niż nowo dostarczana powierzchnia biurowa, poziom pustostanów w Warszawie rośnie od ostatnich kilku kwartałów.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA