PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2016: Apetyt inwestorów rośnie, ale czy to wystarczy?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 maj 2016 07:43

EEC 2016: Apetyt inwestorów rośnie, ale czy to wystarczy? Marek Paczuski, dyrektor w dziale inwestycyjnym firmy Savills

Korzystna sytuacja na rynkach finansowych przekłada się na bardzo wysoki popyt na europejskie nieruchomości. Korzystają na tym m.in. polscy deweloperzy. Na rynku pojawia się jednak problem - brak interesujących aktywów.

REKLAMA

Wielkie transakcje, jak sprzedaż Silesia City Center, Złotych Tarasów czy wieżowca Rondo 1 już za nami. Europejskie fundusze w ciągu kilku lat przejęły najbardziej atrakcyjne aktywa w Polsce. Nie oznacza to, że w Polsce nie ma już nieruchomości do nabycia. Ostatnie transakcje afrykańskich, koreańskich czy niemieckich funduszy to potwierdzają.

Pojawia się jednak problem. Wiele funduszy nie lubi ryzyka, jakim obarczone są np. średniej wielkości centra handlowe w polskich miastach regionalnych. Sytuacji nie poprawia fakt, że rynek biurowy w Warszawie musi borykać się z niewystarczającym popytem na powierzchnie. Nowe budynki, oprócz najbardziej prestiżowych, mają problem, by uzyskać zadowalający poziom wynajmu przed otwarciem.

Pomocą mogą okazać się np. polskie firmy inwestycyjne. Niestety, obecnie na rynku nie jest ich wiele, a jeśli już, to działają na mniejszą skalę. Rozwiązaniem problemu może być np. utworzenie w polskim systemie prawno-podatkowym struktury REIT. 

- Jestem gorącym orędownikiem wprowadzenia tego typu struktury w naszym kraju. Powinien skorzystać z tego cały rynek: krajowi inwestorzy instytucjonalni, deweloperzy ale również inwestorzy indywidualni – tłumaczy Marek Paczuski, dyrektor w dziale inwestycyjnym firmy Savills.

- Oszczędności Polaków relatywnie do krajów Europy Zachodniej nie są duże choć nominalnie to ok. PLN 700 mld. Nawet niewielki procent tej kwoty można dobrze spożytkować, a REIT zarządzany przez wysokiej klasy specjalistów, jest bardzo ciekawą alternatywą dla nisko oprocentowanych lokat i depozytów bankowych – podsumowuje ekspert.

Więcej o sytuacji na polskim rynku inwestycyjnym powiemy w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA