PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2016: Czego potrzebują deweloperzy, by dalej rosnąć

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 maj 2016 12:37

EEC 2016: Czego potrzebują deweloperzy, by dalej rosnąć Rafał Mazurczak, Echo Investment

Szybsze tempo uchwalania planów miejscowych, skrócenie procedur administracyjnych, a także dbałość o tkankę miejską – to elementy, dzięki którym rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce ma szansę na dalszy, dynamiczny wzrost.

REKLAMA

Uczestnicy sesji „Ewolucja rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, wskazali kierunki zmian, dzięki którym ich biznes mógłby jeszcze przyspieszyć.

- Żeby rynek dalej rósł, potrzebni są oczywiście najemcy. Niezbędne są także atrakcyjne produkty inwestycyjne, które przyciągną kolejnych inwestorów. To jednak nie wszystko – powiedziała Anna Kicińska z EY.

Kicińska zwróciła uwagę, że deweloperzy oczekują lepszej współpracy z władzami lokalnymi. Jej zdaniem w procesie planowania przestrzennego powinni brać udział nie tylko samorządowcy i urbaniści, ale także doradcy rynku nieruchomości, czy też np. socjologowie.

Wtórował jej Rafał Mazurczak z Echo Investment. Jako bardzo pozytywny przykład podał Katowice. - Dla projektów biurowych czy handlowych elementem krytycznym jest transport publiczny. W Katowicach nie ma takiego problemu. Władza doskonale to rozumie, że jeśli powstaje biurowiec, to musi powstać także przystanek autobusowy – stwierdził.

O wyzwaniach związanych z wciąż niedostateczną ilością planów miejscowych mówił też Marek Paczuski z firmy Savills. - Sytuacja polityczna nie przekłada się bezpośrednio na rynek nieruchomości. Dla naszej branży dużo ważniejsze jest stabilne otoczenie, przede wszystkim prawne i podatkowe – powiedział.

Maciej Wójcik z TDJ Estate zwrócił uwagę na sytuację geopolityczną. - Inwestorom i deweloperom potrzebna jest stabilna Europa. To pozwala na spokojną realizację przedsięwzięć - stwierdził.

Istotnym wyzwaniem dla rynku nieruchomości, szczególnie dla projektów biurowych, może być rynek pracy. Deweloperzy i inwestorzy podkreślają, że dużą rolę w przygotowaniu przyszłych kadr odgrywają władze lokalne reagujące na potrzeby biznesu i podejmujące współpracę z uczelniami. Kadry potrzebują też większej atencji na szczeblu rządowym, tak byśmy mogli otrzymać wysoką pozycję konkurencyjną Polski.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA