PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC 2016: Nie wszystko co nowe jest dobre

  • Autor: propertynews.pl
  • 19 maj 2016 10:47

EEC 2016: Nie wszystko co nowe jest dobre Przemysław Krych, Griffin Group podczas EEC

Ostatni rok to rekordowa podaż na warszawskim rynku biurowym. To przekłada się na wzrost pustostanów. Ale to nie nowe budynki straszą pustymi przestrzeniami. Problem mają starsze obiekty - mówili uczestnicy sesji "Nieruchomości komercyjne w Europie Centralnej" w trakcie EEC 2016.

REKLAMA

- Najemcy wyprowadzają się ze starszych budynków, bo są przestarzałe technicznie. Pracownicy na nie narzekają, a dziś ich głos ma duże znaczenie. Jeszcze 10 lat temu o wyborze obiektu decydowała kadra zarządzająca firmy, dziś jest inaczej. Środowiskiem pracy, biurem, pracodawcy rywalizują o pracownika. Głos działu HR nabrał dużego znaczenia przy wyborze lokalizacji – mówi Tomasz Buras, Savills.

Ale co dalej z 15-20-letnimi budynkami? Czy ich czas się skończył i pora na rozbiórkę? Jakie wyzwania stawia to przed ich właścicielami? - Biura starszej generacji to m.in. okazja, żeby je przejąć, odnowić i stworzyć nowe możliwości. Większość z nich ma doskonałą lokalizację – wyjaśnia Nicklas Lindberg, nowy prezes Echo Investment. Podkreśla, że w biurowcach Echo praktycznie nie ma pustostanów. - To m.in. sztuka utrzymania czynszu na odpowiednim poziomie. Monitorujemy ruchy naszych najemców i dajemy im wszystko w obrębie budynku, czego potrzebują – wyjaśnia.

Arkadiusz Rudzki, Skanska Property Poland twierdzi, że starsze budynki muszą szukać nowej drogi. - Odwrót najemców ze starszych budynków to głównie skutek tego, że ich właściciele nie potrafili odpowiednio szybko przystosować ich do zmieniających się oczekiwań najemców. Dziś o najemcę trzeba dbać, a deweloperzy muszą być dużo bardziej kreatywni w tym zakresie.

Ważne jest np. otoczenie budynku. Biurowiec musi być czymś więcej niż tylko miejscem pracy, żeby przyciągał ludzi nie tylko od godz. 8.00 do 17.00. - W naszym najnowszym projekcie przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie połączymy potrzeby różnych pokoleń. Zaoferujemy dużo przestrzeni zielonej, także we wnętrzu. To będzie miejsce do pracy, ale i do spędzenia czasu wieczorem – dodaje.

Przemysław Krych, Griffin Group uważa, że na starszych budynkach też można nieźle zarabiać. - Nie zawsze wszystko co nowe jest dobre, a stare - złe. Najważniejsza w tym biznesie jest lokalizacja. I właśnie to często mają starsze biurowce. Mamy w portfelu takie budynki. Odnowiliśmy je i przystosowaliśmy do nowej rzeczywistości. Na każdej klasie aktywów można zarabiać – zaznacza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA