PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Warszawa wyrosła na pełnoprawną stolicę regionu i przyciąga uwagę kolejnych inwestorów

  • Autor: propertynews.pl
  • 19 maj 2013 17:32

EEC: Warszawa wyrosła na pełnoprawną stolicę regionu i przyciąga uwagę kolejnych inwestorów

Nikt już dziś nie kwestionuje pozycji Polski jako lidera rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To nie Praga czy Budapeszt, ale Warszawa - jako pełnoprawna stolica regionu - przykuwa uwagę większości inwestorów - taki wniosek płynie z dyskusji o sektorze nieruchomości komercyjnych w Europie Centralnej, odbywającej się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

REKLAMA

W ub.r. zastanawiano się, jak kryzys wpłynie na rynek nieruchomości w naszym regionie, ale - jak podkreślają eksperci - nic złego się nie stało. Dziś branża znów zadaje sobie pytanie: Co dalej?  

Polska gwiazdą regionu

- Obecnie w kontekście nieruchomości komercyjnych nie można mówić o całej Europie, ale o poszczególnych krajach. Wszędzie sytuacja jest inna. Coraz wyraźniej zaznaczają się różnice pomiędzy postrzeganiem rynków regionu CEE. Polska i Czechy są uznane za bezpieczne i stabilne. O inwestycjach w Rumuni czy na Węgrzech nikt nawet nie myśli. Politycy muszą zastosować elementy stymulujące wzrost - nawołuje Edgar Rosenmayr, dyrektor zarządzający, członek zarządu, Kulczyk Silverstein Properties.

Borja Sierra, Chief Executive Continental Europe, Savills, uważa, iż niektóre europejskie rynki, jak np. Francja, są już za drogie i zbyt skomplikowane, a to otwiera perspektywy przed państwami naszego regionu. - Inwestorzy muszą przesuwać środki w inne lokalizacje. Tak było wcześniej w przypadku Irlandii - wyjaśnia.

W opinii ekspertów Polska jest gwiazdą na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a postrzeganie sektora przez inwestorów jest bardzo pozytywne. - W najbliższych 12 miesiącach może nastąpić lekka poprawa sytuacji w polskim sektorze, ale z drugiej strony nikt nie wie, jak na stan całej branży wpłynie gospodarczo-polityczny bałagan, z jakim mamy do czynienia m.in. w Rumunii czy Bułgarii - uważa Edgar Rosenmayr.

W 2012 roku inwestycje w nieruchomości w regionie dały średnio 5,6 proc. zwrotu. W Polsce było to ponad 6,3 proc., w Czechach tylko 4,7 proc., na Węgrzech - 1,9 proc. Największymi naszymi atutami są większy potencjał wzrostu i różnica w wysokości stóp kapitalizacji pomiędzy Polską a krajami Europy Zachodniej, która obecnie jest na rekordowo wysokim poziomie.

Rüdiger Dany, prezes zarządu, ECE Projektmanagement Polska, zgadza się z tezą, iż sytuacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych jest stabilna i lepsza niż w Rumunii czy na Węgrzech. - Polska jest zdecydowanym liderem w regionie, ale trzeba przyjrzeć się ryzykom, z jakimi ma do czynienia - wyjaśnia. Dodaje jednak, że obecnie centra handlowe ECE w Polsce nie notują spadku sprzedaży, ale nie ma także dużych wzrostów do których przyzwyczaiły poprzednie lata.

  • Arczi 2013-05-19 21:16:16
    dobrze, że coraz większe grono zagranicznych inwestorów widzi w Warszawie potencjał. liczę przede wszystkim na to, że praga północ ściągnie do siebie inwestorów, tak jak to ma miejsce w przypadku dawnej wytwórni wódek koneser, w której deweloper zobaczył potencjał i stworzy tam przestrzeń typu mixed used, których ciągle brakuje w stolicy. myślę, że jak dokończą budowę metra to będzie to kultowe miejsce do spotkań i dzielnica ożywi się nieco :))

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA