PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Eko-zadyszka

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 lip 2016 09:47

Eko-zadyszka Fot. Shutterstock

Zaoszczędzić na zużyciu energii w biurowcu 100 tys. euro rocznie? To możliwe, ale na razie nie w Polsce. Bo w pogoni za światowymi eko-trendami dostajemy zadyszki. Niektórzy inwestorzy i architekci chcą to jednak nadrobić.

REKLAMA

Budynki samowystarczalne energetycznie, które do produkcji energii wykorzystują odnawialne źródła, to już prawdziwy trend w budownictwie. Kolejnym są inteligentne obiekty, sterowane na przykład ze smartfona. Przykładów „top of the top” takich rozwiązań na razie trzeba jednak szukać daleko. Zacznijmy od Europy.

Skrajnie innowacyjny

Amsterdam. To tu stanał The Edge – skrajnie innowacyjny, najbardziej zrównoważony budynek na świecie. Jest dziełem brytyjskiej pracowni PLP Architecture dla firmy OVG. Wnętrza zaprojektowała Babette Bouman ze studia Fokkema & Partners.

- OVG stworzyło modelowy biurowiec, który prześcignął wszystkie obiekty, jakie do tej pory poddaliśmy ocenie na całym świecie – powiedział Annemarie van Doorn, dyrektor holenderskiej Green Building Council.

The Edge stanowi dowód na to, że jesteśmy świadkami epokowych zmian w zakresie przestrzeni biurowych. Agencja Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology (BREEAM) oceniła ponad 250 tys. budynków w 50 krajach na całym globie, a najwyższą w historii agencji ocenę (98,36 proc.) otrzymał właśnie ten projekt.

Jednym z komponentów, który przesądził o przyznaniu tak wysokiej noty, był przygotowany przez firmę Philips system oświetlenia umożliwiający pracownikom dostosowanie natężenia światła za pomocą aplikacji na telefon komórkowy. Banalne? Rozwiązanie wykorzystuje połączone ze sobą oprawy oświetleniowe LED, tworzące „cyfrowy sufit” na poszczególnych kondygnacjach budynku. Dzięki zintegrowanym systemom w biurowcu rocznie oszczędza się na energii uwaga: 100 tys. euro.

Polska się zieleni

Wróćmy na własne podwórko. Architekci i producenci technologii wydają się być większymi wizjonerami niż deweloperzy. Co prawda, to ci drudzy liczą pieniądze, a zielone technologie tanie przecież nie są. - W Polsce cały czas zbyt małą wagę przywiązuje się do oceny całego cyklu życia budynku (Life Cycle Cost). Liczą się przede wszystkim koszty inwestycyjne, a nie operacyjne – przyznaje dr inż. Marcin Gawroński, kierownik zespołu BREEAM/LEED, assessor BREEAM International, Sweco Consulting.

  • Radek 2016-07-27 19:54:09
    Należy pamiętać o możliwości wykorzystania światła dziennego, np. systemy Solatube :)

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA