PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Elastyczność to przyszłość

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 maj 2016 07:44

Elastyczność to przyszłość Sebastian Bedekier, Colliers International

Elastyczność w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie dla wzrostu zatrudnienia pracowników biurowych w Unii Europejskiej - wynika z badań firmy Colliers.

REKLAMA

Wyniki najnowszego raportu Colliers International „EMEA Offices: Is Flexibility the Future?” wskazują, że w 2016 roku zatrudnienie w sektorze biurowym w Europie może przekroczyć rekordowy poziom osiągnięty w 2008 roku.

Z raportu wynika, że na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba pracowników biurowych w UE zwiększyła się o 5 milionów, czyli o 4,3 proc., osiągając poziom wyższy niż w rekordowym pod tym względem 2008 roku.

— Wzrost o zaledwie 4,3 proc. może wydawać się znikomy. Jednak biorąc pod uwagę rozwój sektora outsourcingu i przenoszenie wybranych procesów biznesowych za granicę, a także globalny kryzys finansowy w latach 2008-2012 oraz wpływ związanych z nim cięć budżetowych na sektor publiczny i prywatny, perspektywy dla sektora biurowego w UE są w istocie całkiem optymistyczne - mówi Guy Douetil, dyrektor ds. rozwiązań korporacyjnych w regionie EMEA w Colliers International

Jak wynika z raportu outsourcing wywarł korzystny wpływ na sytuację w niektórych regionach UE, a zwłaszcza w Europie Południowo-Wschodniej, Środkowej, Środkowo-Wschodniej i w krajach nadbałtyckich. W każdym z tych regionów odnotowano wzrost zatrudnienia w granicach od 6 proc. do 15 proc., aczkolwiek wyjściowy poziom zatrudnienia był niski. W raporcie podkreślono również, że na przestrzeni ostatnich 10 lat miał miejsce znaczny wzrost zatrudnienia w biurach w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie pomiędzy 2005 a 2015 rokiem liczba pracowników biurowych zwiększyła się o 9,8 proc.

— Wzrost zatrudnienia nastąpił dzięki liberalnej gospodarce krajów, które potrafiły odpowiednio zareagować na zmiany, powrócić do stanu równowagi i przyciągnąć inwestycje sektora prywatnego. Odzwierciedla on również bardziej elastyczne podejście do zatrudnienia w tych państwach. Gdy globalny kryzys finansowy dobiegł końca, wzrost pracowników kontraktowych i samozatrudnienia zainicjował rozwój rynku pracy. Z podobnych przyczyn trend wzrostowy zaobserwowano również w krajach skandynawskich, gdzie sektor zaawansowanych technologii odegrał główną rolę w transformacji rynków - wyjaśnia Damian Harrington, dyrektor działu badań w regionie EMEA w Colliers

Z raportu wynika jednak jasno, że nie wszystkie kraje Unii Europejskiej odnotowują jednakowe sukcesy na polu zatrudnienia. Na przykład w Europie Zachodniej wzrost był powolny, a w przypadku zatrudnienia pracowników biurowych wyniósł zaledwie 1,8 proc. Natomiast w Europie Południowej od 2005 roku liczba osób zatrudnionych w biurach zmniejszyła się o 4,6 proc.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA