PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Elastyczność to przyszłość

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 maj 2016 07:44

Elastyczność to przyszłość Sebastian Bedekier, Colliers International

Elastyczność w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie dla wzrostu zatrudnienia pracowników biurowych w Unii Europejskiej - wynika z badań firmy Colliers.

REKLAMA

Wyniki najnowszego raportu Colliers International „EMEA Offices: Is Flexibility the Future?” wskazują, że w 2016 roku zatrudnienie w sektorze biurowym w Europie może przekroczyć rekordowy poziom osiągnięty w 2008 roku.

Z raportu wynika, że na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba pracowników biurowych w UE zwiększyła się o 5 milionów, czyli o 4,3 proc., osiągając poziom wyższy niż w rekordowym pod tym względem 2008 roku.

— Wzrost o zaledwie 4,3 proc. może wydawać się znikomy. Jednak biorąc pod uwagę rozwój sektora outsourcingu i przenoszenie wybranych procesów biznesowych za granicę, a także globalny kryzys finansowy w latach 2008-2012 oraz wpływ związanych z nim cięć budżetowych na sektor publiczny i prywatny, perspektywy dla sektora biurowego w UE są w istocie całkiem optymistyczne - mówi Guy Douetil, dyrektor ds. rozwiązań korporacyjnych w regionie EMEA w Colliers International

Jak wynika z raportu outsourcing wywarł korzystny wpływ na sytuację w niektórych regionach UE, a zwłaszcza w Europie Południowo-Wschodniej, Środkowej, Środkowo-Wschodniej i w krajach nadbałtyckich. W każdym z tych regionów odnotowano wzrost zatrudnienia w granicach od 6 proc. do 15 proc., aczkolwiek wyjściowy poziom zatrudnienia był niski. W raporcie podkreślono również, że na przestrzeni ostatnich 10 lat miał miejsce znaczny wzrost zatrudnienia w biurach w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie pomiędzy 2005 a 2015 rokiem liczba pracowników biurowych zwiększyła się o 9,8 proc.

— Wzrost zatrudnienia nastąpił dzięki liberalnej gospodarce krajów, które potrafiły odpowiednio zareagować na zmiany, powrócić do stanu równowagi i przyciągnąć inwestycje sektora prywatnego. Odzwierciedla on również bardziej elastyczne podejście do zatrudnienia w tych państwach. Gdy globalny kryzys finansowy dobiegł końca, wzrost pracowników kontraktowych i samozatrudnienia zainicjował rozwój rynku pracy. Z podobnych przyczyn trend wzrostowy zaobserwowano również w krajach skandynawskich, gdzie sektor zaawansowanych technologii odegrał główną rolę w transformacji rynków - wyjaśnia Damian Harrington, dyrektor działu badań w regionie EMEA w Colliers

Z raportu wynika jednak jasno, że nie wszystkie kraje Unii Europejskiej odnotowują jednakowe sukcesy na polu zatrudnienia. Na przykład w Europie Zachodniej wzrost był powolny, a w przypadku zatrudnienia pracowników biurowych wyniósł zaledwie 1,8 proc. Natomiast w Europie Południowej od 2005 roku liczba osób zatrudnionych w biurach zmniejszyła się o 4,6 proc.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA