PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Energia na własne potrzeby przyszłością rynku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 paź 2016 11:56

Energia na własne potrzeby przyszłością rynku Jacek Łukszewski, Schneider Electric

Rozproszona produkcja energii to przyszłość całego sektora - uważa Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric. Coraz więcej firm postrzega inwestycje w technologie jako naturalny proces rozwoju.

REKLAMA

Do roku 2030 generatory słoneczne i akumulatory będą stanowić około 50 proc. wszystkich nowych instalacji, podnoszących ilość dostępnej mocy. Już teraz 57 proc. konsumentów rozważa zapewnienie sobie samowystarczalności energetycznej, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na instalację mikrosieci elektroenergetycznych. Rozproszona produkcja energii oznacza zwiększone inwestycje w sieci energetyczne, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które będą w stanie np. skrócić czas przerw w dostawach energii jak również komunikować się z operatorami w celu zapewnienia dostaw energii w sposób efektywny – mówi Jacek Łukaszewski. Do tego potrzebujemy jednak jeszcze lepszych technologii.

Postępujący rozwój technologiczny, a w szczególności konwergencja systemów IT i OT, sprawia, że produkty energetyczne, które zapewniają nam dostęp do energii pozwalają automatycznie mierzyć, monitorować i sterować zapotrzebowaniem oraz poziomem zużycia energii. Łącząc automatykę i systemy zasilania z oprogramowaniem i narzędziami analitycznymi uzyskujemy dostęp do inteligentnych systemów wspierających podejmowanie lepszych i bardziej przewidywalnych decyzji w czasie rzeczywistym.

Innowacje energetyczne, które już przenikają do naszego codziennego życia i które bardzo szybko zrewolucjonizują świat energii i korzystania z niej to m.in.: wzajemna komunikacja urządzeń, lokalne zarządzanie, przetwarzanie w chmurze czy aplikacje i narzędzia analityczne. Dla przykładu, skomunikowane produkty zapewnią pełną wymianę informacji między urządzeniami energetycznymi i elektrycznymi, zapewniając lepszą pracę sieci energetycznych i kontrolę zużycia energii w domu poprzez np. sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej. Z kolei lokalne zarządzanie dotyczy procesów zachodzących w budynkach, w szczególności obiektach biurowych czy badawczych, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia szczególnych, często komfortowych warunków pracy. To wszystko odbywa się właśnie przy pomocy wzajemnie skomunikowanych czujników, sterowanych z poziomu jednej aplikacji.

W sektorach energetycznym i przemysłowym coraz ważniejsze jest przetwarzanie danych w chmurze. Ta warstwa infrastruktury technicznej pozwala zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe oraz optymalizację dla różnych poziomów systemów operacyjnych, zapewniając dostęp do informacji właściwym osobom, zawsze i wszędzie, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jest to kluczowe w zapewnieniu ciągłości pracy firm z sektorów, dla których energia jest niezbędnym elementem działalności.

Te fundamentalne rozwiązania sprawią, że zmieni się model funkcjonowania energetyki oparty na tradycyjnej produkcji energii. Połączenie tego tradycyjnego modelu ze źródłami odnawialnymi, wsparte przez rozwiązania z zakresu IT i IoT zmieni znacząco rynek i pozwoli wejść w nowy etap rozwoju, podobny do tego który zadział się w telekomunikacji. W konsekwencji pomorze to także znacząco zwiększyć efektywność energetyczną i rozwiązać istniejący dylemat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA