PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Energooszczędnych biurowców będzie coraz więcej

  • Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
  • 21 gru 2011 12:00

Energooszczędnych biurowców będzie coraz więcej

Coraz więcej budynków posiada certyfikaty świadczące, że dany obiekt jest energooszczędny i tańszy w eksploatacji. Takich budynków będzie coraz więcej - mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

REKLAMA

W Polsce pojawiły się pierwsze budynki z certyfikatami LEED i BREEAM. Ile jest takich budynków w Polsce?

Obecnie w Polsce jest około 70 budynków pretendujących do certyfikacji BREEAM i ponad 100 jeśli chodzi o LEED.

Czy najemny zwracają uwagę, czy biurowiec posiada takie certyfikaty?

Dla najemców wybór ekologicznego budynku ma znaczenie pod wieloma względami - są to zarówno kwestie wymagań korporacyjnych i budowania wizerunku odpowiedzialnej, ekologicznej firmy, jak również aspekty czysto finansowe związane z niższymi kosztami eksploatacji powierzchni biurowej, choćby pod względem zużycia energii. W przyszłości znaczenie ekologiczności w budynkach biurowych będzie na pewno jeszcze bardziej wzrastać.

Jakie są koszty najmu w takich obiektach - niższe czy porównywalne, jak w standardowych budynkach?

Zielone budynki są tańsze w eksploatacji. Wpływają na to np. energooszczędne windy, które odzyskują energię podczas zjeżdżania, systemy oświetlenia i klimatyzacja spięte z BMS (Building Management System) i kontrolą dostępu - odbicie się kartą kontroli dostępu przy wyjściu z biura automatycznie wyłącza oświetlenie i klimatyzację w danych pomieszczeniach. Podzielnie klimatyzacji na open space na małe strefy ułatwia energooszczędne sterowanie i dostosowanie temperatury do potrzeb mniejszych grup pracowników. System klimatyzacji można także spiąć z BMS, tak aby działał w normalnym trybie w dni powszednie w godzinach pracy, natomiast wieczorem oraz w weekendy i święta przechodził w tryb ekonomiczny. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie łazienek w czujniki, które po upłynięciu określonego czasu bez ruchu wyłączają oświetlenie i zamykają zawory wody. Natomiast uchylne, wielkopowierzchniowe okna zagwarantują dostęp światła dziennego i świeżego powietrza. Wszystkie te rozwiązania zastosowaliśmy w naszej najnowszej inwestycji Mokotów Nova, która od listopada br. jest również nową siedzibą Ghelamco Poland.

Jakie jest średnie zużycie energii na 1 mkw. w ciągu roku w budynkach Ghelamco, a jakie jest w standardowych obiektach?

Zużycie energii w budynkach dostosowanych do certyfikatów ekologicznych, a zatem również w budynkach Ghelamco jest niższe niż w standardowych biurowcach. Przekłada się to na koszty eksploatacji powierzchni, a zatem również na koszty ponoszone przez najemców.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA