PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Era wolskiego city

 • Autor: Emilia Wiśniewska
 • 27 paź 2014 11:59

Era wolskiego city

Czy wysyp inwestycji biurowych na warszawskiej Woli sprawi, że dzielnica ta zmieni się w monokulturowy Służewiec? Niekoniecznie. Rejon ten ma swoją tajną broń - plany miejscowe oraz świadomych deweloperów otwartych na współpracę z samorządem.

REKLAMA

Warszawska Wola przechodzi niewyobrażalną metamorfozę. Tereny poprzemysłowe zmieniają się w biznesowe city i zagłębie nowych inwestycji biurowych. Dzielnica „żyje" nie tylko w godzinach pracy białych kołnierzyków. Czy tak pozostanie?

Wolska tajna broń
Już od wielu lat na całym świecie architekci i urbaniści zmagają się z problemem wyludniania się dzielnic biurowych. - Swego czasu za sztandarowe i zarazem negatywne przykłady uznawano zagospodarowywaną - początkowo bardzo chaotycznie - dzielnicę La Défense w Paryżu, czy też kompleks biurowy Canary Wharf we wschodnim Londynie - mówi Adam Białobrzeski, architekt z FAAB Architektura. Tymczasem - jak dodaje - idealnym rozwiązaniem jest różnorodność funkcji, tworzenie ogólnodostępnej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz zintegrowanie nowo powstających inwestycji z istniejąca tkanką miejską.

(Więcej o architekturze nieruchomości komercyjnych na Propertydesign.pl)

Opierając się na tych zasadach, we francuskim Saint-Etienne zrealizowano kompleks Cite Des Affaires, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Manuelle Gautrand Architecture. Wyróżnikiem inwestycji jest m.in. wolna od ruchu kołowego przestrzeń publiczna, składająca się z przenikających się placów narożnych i wewnętrznych dziedzińców, wzbogaconych dodatkowo o przejścia, przecinające partery budynków. Czy takie realizacje spotkamy na warszawskiej Woli? - Jest szansa, że nie zostanie tu popełniony błąd, z którym mamy do czynienia na Służewcu. Rozwiązaniem jest wprowadzanie do zabudowy biurowej obiektów mieszkalnych - uważa Mariusz Ścisło, architekt, prezes SARP i pracowni architektonicznej FS&P Arcus.

O to, że Wola nie stanie się drugim Służewcem, jest spokojny Jarosław Zagórski, Development & Commercial Director w Ghelamco Poland. Uważa, że okolice Ronda Daszyńskiego mają zupełnie inny charakter, a poza inwestycjami biurowymi w planach są ciekawe projekty handlowe. - Dzięki temu oraz doskonałej infrastrukturze komunikacyjnej obszar ten ma podstawy do tego, by stać się prawdziwym warszawskim city - ocenia.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

 • kitka 2014-10-28 18:37:38
  i dobrze, wreszcie coś zaczyna się dziać i na wilanowie, gtc zrobi galerię, to wreszcie będzie blisko do lubianych sklepów, knajpek, nie trzeba się będzie z dzielnicy ruszać, żeby zakupy zrobić czy do kina pójść
 • urbanista 2014-10-28 11:20:57
  ... a od kiedy to plany miejscowe są "tajną" bronią ?! Poza tym: większość planów miejscowych na Woli to tylko "rejestracja" tego co tam się już wydarzyło BEZ planów na podstawie Wuzetek !!! Celuje w takich działaniach także na Woli Ghelamco, Warsaw Spire jest budowana bez planu, a inne pomysły tej firmy spowodowały ostatnio kolejne opóźnienie w uchwaleniu planu rejonu ul. Towarowej. Do więzienia powinni pójść ci wszyscy syndycy masy upadłościowej "państwowych" (a więc naszych !) przedsiębiorstw, którzy na wyścigi i pół darmo rozsprzedali poprzemysłowe nieruchomości, nie czekając aż plany miejscowe pozwolą na racjonalną / optymalną nową zabudowę Woli, a przede wszystkim podniosą wartość tych nieruchomości. Teraz ci sami panowie, którzy prowadzili tam rabunkową gospodarkę nieruchomościami i wprowadzali chaotyczną zabudowę, wymądrzają się nt. planowania miasta...
 • sceptyczny 2014-10-27 14:20:03
  A czy To nie są ci sami deweloperzy co na Służewcu?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA