PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Era wolskiego city

 • Autor: Emilia Wiśniewska
 • 27 paź 2014 11:59

Era wolskiego city

Czy wysyp inwestycji biurowych na warszawskiej Woli sprawi, że dzielnica ta zmieni się w monokulturowy Służewiec? Niekoniecznie. Rejon ten ma swoją tajną broń - plany miejscowe oraz świadomych deweloperów otwartych na współpracę z samorządem.

REKLAMA

Warszawska Wola przechodzi niewyobrażalną metamorfozę. Tereny poprzemysłowe zmieniają się w biznesowe city i zagłębie nowych inwestycji biurowych. Dzielnica „żyje" nie tylko w godzinach pracy białych kołnierzyków. Czy tak pozostanie?

Wolska tajna broń
Już od wielu lat na całym świecie architekci i urbaniści zmagają się z problemem wyludniania się dzielnic biurowych. - Swego czasu za sztandarowe i zarazem negatywne przykłady uznawano zagospodarowywaną - początkowo bardzo chaotycznie - dzielnicę La Défense w Paryżu, czy też kompleks biurowy Canary Wharf we wschodnim Londynie - mówi Adam Białobrzeski, architekt z FAAB Architektura. Tymczasem - jak dodaje - idealnym rozwiązaniem jest różnorodność funkcji, tworzenie ogólnodostępnej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz zintegrowanie nowo powstających inwestycji z istniejąca tkanką miejską.

(Więcej o architekturze nieruchomości komercyjnych na Propertydesign.pl)

Opierając się na tych zasadach, we francuskim Saint-Etienne zrealizowano kompleks Cite Des Affaires, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Manuelle Gautrand Architecture. Wyróżnikiem inwestycji jest m.in. wolna od ruchu kołowego przestrzeń publiczna, składająca się z przenikających się placów narożnych i wewnętrznych dziedzińców, wzbogaconych dodatkowo o przejścia, przecinające partery budynków. Czy takie realizacje spotkamy na warszawskiej Woli? - Jest szansa, że nie zostanie tu popełniony błąd, z którym mamy do czynienia na Służewcu. Rozwiązaniem jest wprowadzanie do zabudowy biurowej obiektów mieszkalnych - uważa Mariusz Ścisło, architekt, prezes SARP i pracowni architektonicznej FS&P Arcus.

O to, że Wola nie stanie się drugim Służewcem, jest spokojny Jarosław Zagórski, Development & Commercial Director w Ghelamco Poland. Uważa, że okolice Ronda Daszyńskiego mają zupełnie inny charakter, a poza inwestycjami biurowymi w planach są ciekawe projekty handlowe. - Dzięki temu oraz doskonałej infrastrukturze komunikacyjnej obszar ten ma podstawy do tego, by stać się prawdziwym warszawskim city - ocenia.

 • kitka 2014-10-28 18:37:38
  i dobrze, wreszcie coś zaczyna się dziać i na wilanowie, gtc zrobi galerię, to wreszcie będzie blisko do lubianych sklepów, knajpek, nie trzeba się będzie z dzielnicy ruszać, żeby zakupy zrobić czy do kina pójść
 • urbanista 2014-10-28 11:20:57
  ... a od kiedy to plany miejscowe są "tajną" bronią ?! Poza tym: większość planów miejscowych na Woli to tylko "rejestracja" tego co tam się już wydarzyło BEZ planów na podstawie Wuzetek !!! Celuje w takich działaniach także na Woli Ghelamco, Warsaw Spire jest budowana bez planu, a inne pomysły tej firmy spowodowały ostatnio kolejne opóźnienie w uchwaleniu planu rejonu ul. Towarowej. Do więzienia powinni pójść ci wszyscy syndycy masy upadłościowej "państwowych" (a więc naszych !) przedsiębiorstw, którzy na wyścigi i pół darmo rozsprzedali poprzemysłowe nieruchomości, nie czekając aż plany miejscowe pozwolą na racjonalną / optymalną nową zabudowę Woli, a przede wszystkim podniosą wartość tych nieruchomości. Teraz ci sami panowie, którzy prowadzili tam rabunkową gospodarkę nieruchomościami i wprowadzali chaotyczną zabudowę, wymądrzają się nt. planowania miasta...
 • sceptyczny 2014-10-27 14:20:03
  A czy To nie są ci sami deweloperzy co na Służewcu?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA