PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Europejski rynek biurowy wciąż na plusie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 lis 2015 08:14

Europejski rynek biurowy wciąż na plusie Mateusz Polkowski

Według raportu firmy doradczej JLL „European Office Property Clock Q3 20151”, rośnie aktywność najemców biur na rynkach europejskich. W III kw. podpisano umowy najmu na ponad 3 mln mkw. To znakomity wynik i 29 proc. wzrost rok do roku.

REKLAMA

Czynsze na europejskim rynku biurowym wzrosły w III kw. o 1,2 proc. względem kwartału poprzedzającego oraz 3,1 proc. rok do roku. Ogólny wzrost generowany był przez największe rynki, takie jak Londyn i Paryż, jak również Barcelonę, Mediolan i Madryt. Aż o 10 proc. kwartał do kwartału poszły w górę czynsze w Dublinie, czemu sprzyja bardzo ograniczona podaż dostępnej powierzchni biurowej w stolicy Irlandii. Stawki najmu spadły w Genewie i Sankt Petersburgu.

- Czynsze na warszawskim rynku biurowym pozostały stabilne w III kw. Nadal jednak koszt wynajmu w Warszawie jest wyższy niż w innych stolicach państw regionu Europy Centralnej w przypadku biur zlokalizowanych w Centrum. Jednocześnie biura typu „prime” w Warszawie są tańsze nie tylko od tych zlokalizowanych w głównych europejskich ośrodkach biznesowych jak Londyn, Genewa, Zurych czy Moskwa, ale również w Kijowie czy Helsinkach - komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

W zestawieniu „Office Clock” przygotowywanym przez JLL co kwartał, Warszawa znajduje się w prawej, dolnej części zegara gromadzącej lokalizacje, w których czynsze znajdują się pod presją zniżkową. Najwyższe miesięczne czynsze transakcyjne w Centrum Warszawy wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw., a poza Centrum od 11 do 18 euro za mkw.

- Ze względu na aktywność deweloperską i skalę projektów planowanych do oddania do użytku w nadchodzącym roku, czynsze znajdują się pod presją zniżkową. Aktualnie ma ona odzwierciedlenie głównie w stawkach efektywnych, które są średnio 15-20 proc. niższe od stawek transakcyjnych, a w przypadku kluczowych najemców różnica ta może być jeszcze większa. Najemcy uważnie rozpatrują oferty, natomiast czynsze w coraz większym stopniu zależą od dostępności transportu publicznego oraz udogodnień w otoczeniu danego biurowca - wyjaśnia Jakub Sylwestrowicz, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w JLL.

W III kw. 2015 r. na europejskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na ponad 3 mln mkw. (wzrost o 29 proc. r-d-r). Do tak dobrego wyniku przyczynił się Lyon, w którym aktywność najemców zwiększyła się o 142 proc. r-d-r., Paryż (39 proc. wzrost), czy główne niemieckie rynki (z wyjątkiem Hamburga). Spektakularny skok popytu r-d-r odnotowała Barcelona (135 proc.) i Madryt (74 proc.).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA