PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Europejski rynek nieruchomości wkracza w 2018 rok z dobrymi prognozami

  • Autor: PropertyNews.pl/PropertyWire.com
  • 10 sty 2018 14:33

Europejski rynek nieruchomości wkracza w 2018 rok z dobrymi prognozami fot. Pixabay

Europejski rynek nieruchomości komercyjnych rozpoczął rok 2018 z rozmachem. Dane za ubiegły rok wskazują, że ilość inwestycji przekroczyła tę z poprzedniego, 2016 roku.

REKLAMA

Raport dotyczący danych na temat rynku nieruchomości został opublikowany przez Knight Frank. Szczyt na rynku przypadał w 2015 roku, kiedy to zainwestowano ponad 350 miliardów euro. Jeśli wartość inwestycji za 2017 r. przekroczy 216 miliardów euro z 2016 roku, wciąż będzie niższa od szczytowej, sprzed dwóch lat.

Eksperci przewidują, że wartość i liczba transakcji w 2018 roku będzie podobna do tych z roku poprzedniego. Rosnąca dominacja dużych platform ma wspierać ilość inwestycji. Inwestorzy powinni skupić się na wzroście czynszów. Najaktywniejsze mają szansę stać się rynki takie jak Amsterdam czy Madryt, w których właśnie rozpędza się zysk związany ze wzrostem wynajmu. Na czele nadal będzie pozostawał rynek niemiecki. Fundamenty jego wzrostu utrzymują Berlin i Monachium - silne dużym zapotrzebowaniem ze strony najemców.

Raport przyznaje rolę fenomenu na rynku elastycznym miejscom pracy i coworkingowi. Technologia, wzrost samozatrudnienia oraz zmieniający się charakter siły roboczej wymagają zmian i przedefiniowania tradycyjnego miejsca pracy.

Rosnący apetyt na elastyczną przestrzeń biurową jest obecny na całym europejskim rynku, najsilniej w Londynie, Berlinie i Paryżu. Ten sektor będzie nadal się rozwijał, wraz z opracowaniem nowych koncepcji przestrzeni biurowej i usług niezbędnych dla potrzeb najemców.

Także sektor logistyczny w Europie cieszy się atrakcyjnością, z uwagi na wysokie zyski, jakość oraz wpływ na sektor e-commerce. Handel internetowy powoduje strukturalne zmiany, szczególnie przez generowanie zwiększonego popytu na centra logistyczne w pobliżu miast używane do błyskawicznych dostaw. Wraz z obecnymi w miastach obiektami logistycznymi tworzą one atrakcyjny łańcuch i wymagają od inwestorów i deweloperów większej dynamiki.

Rynek ma zostać wzmocniony wzrostem gospodarczym. Gospodarka strefy Euro w 2017 roku osiągnęła wyniki powyżej oczekiwań, sięgając najwyższych od ponad dekady. Ten wzrost, na poziomie 2 proc. ma się utrzymać także w 2018 roku, co wskazuje, że pomimo politycznych niepewności, silna europejska gospodarka wyszła na prostą i nadal się umacnia. Potencjalne zagrożenia związane są z wciąż niepewnym rządem w Niemczech i nadchodzącymi rozmowami koalicyjnymi, które mogą zakończyć się wcześniejszymi wyborami. W planach są również wybory we Włoszech w marcu i w Szwecji we wrześniu.

Jednocześnie monitorowany jest postęp w sprawie procesu niepodległości Katalonii, który silnie wpływa na rynek nieruchomości w Barcelonie. Głównym efektem jest odpływ inwestorów i najemców do bezpieczniejszego Madrytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA