PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Europejski rynek powierzchni biurowych nadal w stagnacji, ale Polska wciąż mocna

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 sie 2012 13:58

Europejski rynek powierzchni biurowych nadal w stagnacji, ale Polska wciąż mocna

Według ekspertów firmy Jones Lang LaSalle brak poprawy sytuacji na rynku powierzchni biurowych w Europie przyczynia się na powolne obniżanie stawek czynszów. W II kwartale br. odnotowano ich spadek o 0,2 proc. W I kwartale spadły o 0,1 proc. Na tle kontynentu bardzo dobrze radzą sobie jednak kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska.

REKLAMA

Największe spadki w cenach najmu odnotowano w Dublinie (-6,5 proc.), Madrycie (-2 proc.), Barcelonie (-1,4 proc.) oraz Paryżu (-1,2 proc.). Z kolei najem powierzchni biurowych jest droższy w Dusseldorfie (+4,2 proc.) oraz w Berlinie (+2,3 proc.). Czynsze w Warszawie pozostały bez zmian.

- Rynki takie jak Londyn, Paryż czy Moskwa, które w znaczący sposób umocniły się na początku 2010 r., zbliżają się do godziny dwunastej, co oznacza, że odnotowywany przez nie wzrost stawek najmu hamuje. Z kolei te rynki, które przeżywały trudny okres, czyli Ateny, Lizbona, Barcelona i Madryt, wciąż znajdują się w stagnacji i ulokowane są tuż przed godziną szóstą - uważa Bill Page, dyrektor badań rynku nieruchomości biurowych w regionie EMEA w Jones Lang LaSalle.

W ciągu II kwartału wskaźnik wynajętej powierzchni biurowej wzrósł o 5 proc. do 2,4 mln mkw. Nie jest to jednak wciąż zadowalający wynik. Poziom ten jest wciąż o 12 proc. niższy od średniej pięcioletniej.

Taki stan rzeczy spowodowany jest przede wszystkim przez trudności w Europie Zachodniej. Stolice państw regionu ECC (także i Warszawa) odnotowały 15-proc. wzrost wynajętej powierzchni biurowej.

- Pierwsze półrocze 2012 r., podobnie jak dwa poprzednie lata na rynku nieruchomości w Polsce, było wyjątkowo dobrym okresem, szczególnie jeżeli chodzi o wolumen zawieranych umów najmu powierzchni biurowych. Warszawa notuje jeden z najwyższych wskaźników aktywności najemców na kontynencie europejskim. W II kw. 2012 r. podpisano umowy najmu na ponad 172 800 mkw., a nowe umowy stanowiły 67 proc. wszystkich transakcji. Z kolei najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie pozostały na stabilnym poziomie w porównaniu z końcem 2011 r. Najlepsze powierzchnie biurowe w centrum Warszawy można wynająć obecnie za 22 - 25 euro/ mkw./ m-c, jednak w niektórych obiektach najwyższej klasy stawki wywoławcze są wyższe - mówi Tomasz Czuba, dyrektor w dziale najmu nieruchomości biurowych w Jones Lang LaSalle.

W II kwartale br. w Europie oddano do użytku o 44 proc. więcej nowoczesnych powierzchni biurowych niż w I kwartale. Ciągle jest to jednak aż o 35 proc. mniej niż średnia dziesięcioletnia. Według Jones Lang LaSalle wynika to z ostrożności inwestorów i trudności w finansowaniu nowych inwestycji.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA