PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ewolucja rynku nieruchomości komercyjnych. Polska tylko dla wytrawnych graczy?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 maj 2016 13:49

Ewolucja rynku nieruchomości komercyjnych. Polska tylko dla wytrawnych graczy? Sesja Ewolucja rynku nieruchomości na Europejskim Kongresie Gospodarczym, EEC 2016

Globalne kryzysy i zawirowania polityczne może nie mają bezpośredniego wpływu na sytuację nieruchomości komercyjnych w Polsce, ale na pewno nie pomagają w rozwoju tego sektora. Czy Brexit, spowolnienie w chińskiej gospodarce, ale też obniżenie ratingu Polski może popsuć szyki rynkowym graczom i ograniczyć napływ nowych inwestorów? Czy deweloperzy oraz inni uczestnicy rynku mogą spokojnie planować kolejne projekty biurowe, magazynowe czy handlowe, nie obawiając się o "odwrót" inwestorów i deficyt najemców? O tym dyskutowali uczestnicy debaty "Ewolucja rynku nieruchomości" na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2016.

REKLAMA

- Zaraz po obniżeniu ratingu wzrosła liczba zapytań od inwestorów na temat obecnej sytuacji w kraju. Rzeczywistość pokazała jednak, że nic złego się nie dzieje – fundamenty rynku są mocne, co potwierdza tegoroczny wolumen transakcji oraz obecność nowych graczy, np. z Niemiec – uspokajał Marek Paczuski, dyrektor, Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Savills.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z SESJI

Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic, podkreślał, że zainteresowanie inwestorów naszym krajem wzrasta. - Pokazuje to m.in. frekwencja na Europejskim Kongresie Gospodarczym – dodał.

Maciej Wójcik z TDJ Estate zwrócił uwagę na konieczność utrzymania stabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce i Europie. - To wzmocni podaż i popyt na nieruchomości w kraju – powiedział.

Maciej K. Król, prezes zarządu, Xcity Investment, podkreślił, że obawy budzi Brexit czy sytuacja w Chinach, bo w największym stopniu wpływają na procesy decyzyjne funduszy działających w skali globalnej.

Biura trzymają się mocno

Pomimo ogromnej podaży na warszawskim rynku biurowym, eksperci uspokajają – Warszawa jeszcze długo będzie "błyszczała" na inwestycyjnej mapie Polki.

Dowodem jest sytuacja na rynku najmu. Największe firmy, urzędy, ambasady mają swoje siedziby w Warszawie. Do inwestowania zachęcają też obecne stawki czynszu. - Przykładowo, czynsze efektywne dla najemców szukających miejsca np. na Służewcu przemysłowym są niższe, niż np. w Poznaniu czy we Wrocławiu - wyjaśniała Anna Kicińska z EY.

Jednocześnie "błyszczeć" zaczynają też miasta regionalne, które coraz mocniej włączają się do gry o inwestorów. Na rynkach lokalnych strategicznym najemcą jest sektor BPO. - Stanowi ponad 60 proc. popytu na powierzchnię. To duża siła napędowa dla budowy nowych biur – mówiła Kicińska. Jak zaznaczyła, Polska jest trzecim krajem na świecie pod względem liczby zatrudnionych osób w branży BPO. To skłania do inwestowania w miastach regionalnych.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA