PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Firmy boją się BIM-u

  • wnp.pl
  • 15 maj 2017 09:37

Firmy boją się BIM-u Andrzej Kaczmarek, prezes zarządu PSE Inwestycje

Jest problem z rynkiem wykonawców. Moi wykonawcy, firmy małe i średnie boją się BIM-u. Obawiają się tego, że BIM uniemożliwi im wygrywanie przetargów - zaznaczył Andrzej Kaczmarek, prezes zarządu PSE Inwestycje SA, w trakcie sesji "Od projektu po zarządzanie. BIM - wsparcie dla inwestora i wykonawcy", która odbyła się 11 maja w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

REKLAMA

- Sadzę, że będziemy gotowi do projektu pilotażowego jeszcze w tym roku, może jeszcze w trzecim kwartale - mówił prezes Kaczmarek. - Istotne będzie, co potem. Zaczniemy od czegoś mniejszego, by uczyć się procesu. BIM-em zajęliśmy się jesienią ubiegłego roku. Realizujemy duży program inwestycyjny, mamy przeszło sto projektów. BIM pasuje nam do filozofii działania oraz daje możliwość kontroli procesu inwestycyjnego właściwie on-line. Dotąd jest taka sytuacja, że są tomy dokumentacji projektowej. Projekt inwestycyjny rozlicza się bowiem tomami dokumentacji. Natomiast w przypadku BIM-u jesteśmy w stanie prowadzić proces interaktywnie, na bieżąco zarządzać zmianą w projekcie. I co istotne, nie gubimy informacji. Ważne, że BIM daje wspólną platformę - zaznaczył Andrzej Kaczmarek.

- Wchodzimy w BIM w sytuacji, gdzie mamy ogromną infrastrukturę - powiedział Kaczmarek. - I ten majątek nie ma postaci cyfrowej. Przyjdzie nam zatem żyć w dwóch światach: BIM-owskim i nie BIM-owskim. Zachodzi pytanie o to, czy możemy mieć cyfrową postać całego krajowego systemu elektroenergetycznego. Jest też problem z rynkiem wykonawców. Moi wykonawcy, firmy małe i średnie boją się BIM-u. Obawiają się tego, że BIM uniemożliwi im wygrywanie przetargów. Ważna więc też będzie edukacja. Używamy powszechnie dronów, skąd czerpiemy fotomapy. Istotna będzie edukacja wykonawców. Należy uświadomić im, że wejście w BIM będzie ważne dla przyszłości ich firm. Ponadto nie możemy przecież wystawić naszej sieci w Internecie. Ważne, byśmy to wszystko robili w sposób bezpieczny. Temat bezpieczeństwa danych to kwestia niezwykle istotna - podsumował Kaczmarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA