PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Firmy szukają środki na inwestycje

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2016 09:23

Firmy szukają środki na inwestycje Fot. Fotolia

Ponad 30 projektów na dofinansowanie innowacyjnych projektów złożyły opolskie firmy w drugiej turze naboru, poinformowała w środę pełnomocnik ds. informacji Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Katarzyna Kownacka.

REKLAMA

Wnioski o wsparcie w tym naborze Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) przyjmowało między 1 a 8 grudnia. Wpłynęły 34 wnioski na ponad 90 mln zł unijnego wsparcia. Tymczasem ogólna wartość projektów, które chcą zrealizować, to niemal 165,3 mln zł. "To oznacza, że nasze firmy chcą inwestować, a także, że tkwi w nich ogromny potencjał badawczy i rozwojowy, który w najbliższych latach będzie z pewnością wpływał na rozwój gospodarczy regionu" - podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Był to już drugi w roku 2016 (i w perspektywie finansowej z lat 2014-2020) nabór na innowacje w przedsiębiorstwach ogłoszony przez OCRG. Tym razem na dofinansowanie zarezerwowano 40 mln zł. W poprzednim, rozstrzygniętym już w tym roku naborze, pula na wsparcie wyniosła prawie 90 mln zł, a do dofinansowania zarząd województwa opolskiego przyjął w nim 28 projektów firm. Wśród nich były takie, które dotyczyły m.in. opracowania innowacyjnych płytek betonowych; kompleksowej technologii wykorzystania odpadów z oczyszczalni ścieków do produkcji prądu, ciepła czy chłodu albo badań dotyczących możliwości zastąpienia antybiotyków w hodowli drobiu probiotykami oraz wyselekcjonowanymi ekstraktami ziołowymi.

O dofinansowanie w ramach obydwu naborów na innowacje mogły ubiegać się w szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego. Wsparcie dla dużych firm było możliwe tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane mogły być też projekty realizowane we współpracy z małymi i średnimi firmami czy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi.

Jak informuje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono w ramach naboru na innowacje firmy mogą dostać wsparcie na budowę, rozbudowę czy zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego, które służyć będzie rozwojowi działalności innowacyjnej firm, a także na finansowanie procesu powstawania innowacji od pomysłu do rynku lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych - w tym na etap prac demonstracyjnych, linii pilotażowych czy np. pierwszej produkcji. Minimalna kwota dofinansowania musi wynieść 500 tys. zł, maksymalna nie więcej niż 10 mln zł. Planowany termin rozstrzygnięcia naboru to czerwiec 2017 r.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w RPO woj. opolskiego łącznie ponad 160 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA