PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fund, asset i property management - sztuka rozróżniania pojęć

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 sty 2016 16:01

Fund, asset i property management - sztuka rozróżniania pojęć Fot. Fotolia

Mnogość różnych określeń dla zarządców nieruchomości może być problematyczne. RICS chce pomóc branży, ściśle definiując pojęcie Fund, asset i property management.

REKLAMA

W procesie inwestycyjnym w nieruchomości fund management jest funkcją na poziomie wykonawczym. Fund Manager odpowiada bezpośrednio przed inwestorami za tworzenie, zarządzanie, strategię, rozwój albo zamknięcie funduszu inwestycyjnego. W działaniach tych wspierają go asset managerowie i odpowiednio property managerowie.

Asset management odnosi się do strategicznego i operacyjnego zarządzania wszystkimi środkami mającymi wpływ na ryzyko i zwrot z nieruchomości i/lub portfela nieruchomości w ramach całego cyklu życia nieruchomości. Gdy pod kontrolą asset managera znajduje się kilka nieruchomości stosowany jest względem niego niekiedy termin portfolio managera. W ramach tej funkcji mogą być świadczone indywidualne usługi na poziomie nieruchomości jak i danej firmy.

Property Manager zarządza wynajmowaną nieruchomością w imieniu jej właściciela za określoną opłatą. Świadczone przez niego usługi obejmują m.in.: realizację celów inwestycyjnych właściciela nieruchomości, zapewnienie i utrzymanie określonej liczby najemców, zapewnienie przestrzegania warunków umowy najmu w zakresie m. in. czynszu i wydatków operacyjnych, przygotowanie zestawień kosztów usług zewnętrznych i raportów dotyczących stanu nieruchomości, bliska współpraca i codzienny kontakt z najemcami, wywiązywanie się ze zobowiązań ustawowych, utrzymanie i zapewnienie odpowiednich warunków w budynku oraz zarządzanie nieruchomością zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Biorąc pod uwagę znaczenie nieruchomości jako kategorii aktywów inwestycyjnych oraz dostępność otwartych i zamkniętych wehikułów inwestycyjnych na rynku, właściwe opisanie zawodów związanych z procesem inwestowania w nieruchomości jest niezwykle istotne. Wybrane funkcje mogą różnić się w zależności od kraju a związane z nimi terminy używane są w różnych kontekstach, rodząc często konfuzję i nieporozumienia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA