PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fund, asset i property management - sztuka rozróżniania pojęć

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 sty 2016 16:01

Fund, asset i property management - sztuka rozróżniania pojęć Fot. Fotolia

Mnogość różnych określeń dla zarządców nieruchomości może być problematyczne. RICS chce pomóc branży, ściśle definiując pojęcie Fund, asset i property management.

REKLAMA

W procesie inwestycyjnym w nieruchomości fund management jest funkcją na poziomie wykonawczym. Fund Manager odpowiada bezpośrednio przed inwestorami za tworzenie, zarządzanie, strategię, rozwój albo zamknięcie funduszu inwestycyjnego. W działaniach tych wspierają go asset managerowie i odpowiednio property managerowie.

Asset management odnosi się do strategicznego i operacyjnego zarządzania wszystkimi środkami mającymi wpływ na ryzyko i zwrot z nieruchomości i/lub portfela nieruchomości w ramach całego cyklu życia nieruchomości. Gdy pod kontrolą asset managera znajduje się kilka nieruchomości stosowany jest względem niego niekiedy termin portfolio managera. W ramach tej funkcji mogą być świadczone indywidualne usługi na poziomie nieruchomości jak i danej firmy.

Property Manager zarządza wynajmowaną nieruchomością w imieniu jej właściciela za określoną opłatą. Świadczone przez niego usługi obejmują m.in.: realizację celów inwestycyjnych właściciela nieruchomości, zapewnienie i utrzymanie określonej liczby najemców, zapewnienie przestrzegania warunków umowy najmu w zakresie m. in. czynszu i wydatków operacyjnych, przygotowanie zestawień kosztów usług zewnętrznych i raportów dotyczących stanu nieruchomości, bliska współpraca i codzienny kontakt z najemcami, wywiązywanie się ze zobowiązań ustawowych, utrzymanie i zapewnienie odpowiednich warunków w budynku oraz zarządzanie nieruchomością zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Biorąc pod uwagę znaczenie nieruchomości jako kategorii aktywów inwestycyjnych oraz dostępność otwartych i zamkniętych wehikułów inwestycyjnych na rynku, właściwe opisanie zawodów związanych z procesem inwestowania w nieruchomości jest niezwykle istotne. Wybrane funkcje mogą różnić się w zależności od kraju a związane z nimi terminy używane są w różnych kontekstach, rodząc często konfuzję i nieporozumienia. 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Vastint

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA