PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fundusze nie lubią ryzyka

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 lut 2014 14:51

Fundusze nie lubią ryzyka

Minęły czasy w których inwestorzy działający na rynku nieruchomości komercyjnych obawiali się wejścia do Polski. - To nie jest już rynek rozwijający się, ale w pełni stabilny, który w wielu aspektach przewyższa nawet kraje Europy Zachodniej - tłumaczy Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkową i Wschodnią.

REKLAMA

- Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z wieloma firmami inwestującymi na rynku nierchomości komercyjnych. Wszyscy uważają, że Polska w ciągu ostatnich 10 lat przeszła drogę od rynku rozwijającego się do rozwiniętego - tłumaczy van der Toolen.

Obecnie nad Wisłą pierwsze skrzypce odgrywają fundusze niemieckie oraz amerykańskie. Coraz częściej do głosu dochodzą jednak kolejne podmioty, m.in. z regionu Azji Wschodniej. Postrzegają one Polskę przez pryzmat dobrze rozwiniętej gospodarki oraz bardzo stabilnego systemu politycznego.

- Dziś na rynek biurowy patrzymy głównie z perspektywy Warszawy. To nie powinno dziwić, bowiem fundusze oceniają inne duże miasta jako wciąż za mało rozwinięte, by można było mówić o stabilności rynku. Fundusze też nie są skłonne do długoterminowego ryzyka, jakie wiąże się z olbrzymim odsetkiem najemców z sektora BPO, który w dużej mierze zajmuje powierzchnie w miastach regionalnych - dodaje dyrektor zarządzający Ghelamco.

Zdaniem van der Toolena Polska pod wieloma względami dominuje nad takimi krajami jak Holandia. 

- Z moich obserwacji wynika, że bardzo często projekty biurowe w Polsce stoją na podobnym, jeśli nie wyższym poziomie niż te budowane chociazby w Holandii. Polska to także minimalnie wyższe stopy zwrotu z inwestycji - zauważa przedstawiciel Ghelamco.

Wciąż jednak w kraju jest wiele do zrobienia. Problemem jest m.in. bardzo mały zakres działalności rodzimych funduszy inwestycyjnych. Zdaniem dyrektora Ghelamco nikt inny tylko Polacy są w stanie zrozumieć i dostrzec potencjał w rynku. Międzynarodowe podmioty inwestują na rynkach, które znają lepiej. To stawia Polskę i jej nieruchomości na przegranej pozycji jeśli chodzi o rywalizację z Europą Zachodnią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA