PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdańsk - Hongkongiem Europy

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 lis 2015 23:16

Gdańsk - Hongkongiem Europy Maciej Grabski, twórca Olivia Business Centre

W perspektywie 20 lat Polska ma szansę trafić na krótką listę najlepszych destynacji inwestycyjnych. Gdańsk, ze swoimi portami, położeniem geograficznym i rozwiniętą infrastrukturą, może stać się ponownie Hongkongiem Europy - mówi Maciej Grabski, twórca Olivia Business Centre.

REKLAMA

Trójmiasto to na pewno świetne miejsce do życia - potwierdzają to ankiety i badania. Czy to również dobra lokalizacja dla biznesu?

Udało nam się osiągnąć równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem - to chyba największy długoterminowy atut Trójmiasta. Kreujemy nowe miejsca pracy w wielu sektorach: usług biznesowych, produkcji, edukacji, czy turystyki i na różnych stanowiskach: od menedżerskich, po pierwszą pracę, np. w logistyce.

Trójmiasto jest doskonałe do życia zarówno dla osób na wyższych stanowiskach, absolwentów, jak i ludzi, którzy wybrali to miejsce zamiast emigracji.

Polska zwiększa swoją aktywność międzynarodową, a Unia Europejska i USA przygotowują transatlantycką umowę handlowo-inwestycyjną, w perspektywie 20 lat Polska może trafić na krótką listę - obok Irlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii - najlepszych inwestycyjnych destynacji. Gdańsk, ze swoimi portami, położeniem geograficznym i rozwiniętą infrastrukturą może stać się ponownie Hongkongiem Europy.

Jesteśmy aktywni również na rynku biurowym. W mojej ocenie na terenie Trójmiasta w budowie jest około 100 tys. mkw. Duża podaż i wynikająca z niej konkurencja sprzyja najemcom, z kolei każde nowe inwestycje deweloperów są bardzo dobrze skalkulowane pod względem kosztów i potencjału rynkowego. Dlatego w kolejnych latach spodziewam się stabilnego wzrostu i niesłabnącego tempa rozwoju tego sektora.

Co jest największym wyzwaniem dla inwestora lokującego przedsięwzięcia w Trójmieście?

Słabością miasta jest brak narzędzi wspierających rozwój biznesu na poziomie lokalnym. Możemy tylko pozazdrościć Hamburgowi, czy Barcelonie, które dysponują znacznie bogatszą paletą możliwości stymulowania rozwoju gospodarczego, np. poprzez lokalne obniżanie podatków dla firm z branży usług mobilnych.

Również brak ustawy metropolitalnej nie sprzyja rozwojowi regionu. Trójmiastu, ale także Redzie, Rumi i innym okolicznym miastom zajęło wiele czasu wypracowanie wspólnej strategii gospodarczej i koordynacji swojej aktywności. Powstanie agencji „Invest in Pomerania” zrzeszającej firmy czy ośrodki edukacyjne jest jednak dowodem na to, że nasze wspólne działania przynoszą bardzo dobre rezultaty. Po wejściu w życie Ustawy Metropolitalnej czekamy na narzędzia prawne, by wejść w nowy etap zarządzania metropolią.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA