PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdańsk: Nowy biurowiec za prawie 36 mln zł

  • Autor: PAP
  • 23 sty 2012 16:06

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości "Starter" rozpoczął działalność w nowej siedzibie. Nowoczesny biurowiec o całkowitej powierzchni prawie 10 tys. mkw. został uroczyście otwarty w poniedziałek przy ul. Lęborskiej w Gdańsku.

REKLAMA

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter działa od 2006 roku. Do tej pory nie miał swojej siedziby i nie mógł zaoferować powierzchni biurowej firmom rozpoczynającym działalność.

Inkubator wynajmuje firmom powierzchnie biurowe oraz świadczy usługi z zakresu obsługi administracyjnej, infrastruktury telekomunikacyjnej, zaplecza konferencyjnego, szkoleń, obsługi księgowej oraz doradztwa prawnego, podatkowego i finansowego.

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 6,5 tys. mkw. Z tego ok. 40 proc. przeznaczone jest pod wynajem firmom komercyjnym, a 60 proc. - firmom rozpoczynającym działalność.

Małgorzata Jasnoch, Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która administruje biurowiec, powiedziała podczas uroczystości, że "jest to budynek, który łączy małe firmy ze sobą oraz łączy małe firmy z dużymi, mającymi swoje siedziby zarówno w inkubatorze jak i w sąsiadującym biznesparku Arkońska".

Zaznaczyła, że "misją inkubatora Starter jest wspieranie firm do trzeciego roku ich działalności". Poinformowała, że "w pierwszym roku działalności firmy w inkubatorze płacą 15 zł za mkw. wynajmowanej powierzchni plus koszty eksploatacyjne i media; w drugim roku życia opłata wynosi 25 zł za m kw. a w trzecim roku działalności- 35 zł za mkw.". Komercyjna cena wynajmu wynosi ok. 50-60 zł za mkw.

"Dzięki temu, że cena wynajmu z roku na rok rośnie, to mamy nadzieję, że te firmy po opuszczeniu inkubatora poradzą sobie na rynku" - podkreśliła.

Poinformowała PAP, że ok. 80 proc. powierzchni biurowca jest już wynajęta.

"Jest już 17 firm rozpoczynających działalność, a mamy jeszcze miejsce tylko dla kilku firm" - dodała. Także 17 początkujących firm jest obsługiwanych przez tzw. wirtualne biuro (umożliwia ono m.in. rejestrację siedziby firmy, korzystanie z salek spotkań, obsługę korespondencji, pomoc asystentki).

Możliwe jest też wynajęcie "biura na godziny"; jest to oferta skierowana do przedstawicieli wolnych zawodów potrzebujących biurka do pracy w określonych dniach i godzinach.

W inkubatorze swoje siedziby mają głównie firmy z branż ICT i kreatywnych oraz przemysłu czasu wolnego.

40 proc. biurowca zajmują firmy komercyjne, a przychody uzyskiwane w ten sposób są przeznaczane na wsparcie firm rozpoczynających działalność. Także w tej części biurowca ok. 80 proc. powierzchni już wynajęto.

W siedzibie inkubatora znajdują się m.in. przedszkole i biblioteka dla przedsiębiorców.

Koszt budowy siedziby inkubatora wyniósł 35,8 mln zł; 24,5 mln pochodziło z budżetu Gdańska a 11,3 mln z funduszy unijnych.

Przewodniczący Rady Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości i pomysłodawca przedsięwzięcia, Marcin Szpak powiedział, że "pomysł budowy inkubatora powstał 6 lat temu". Przy realizacji projektu Fundacja współpracowała z podobnymi instytucjami z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Jest przekonany, że inkubator ma "ogromne znaczenie dla gospodarki". Uważa, że "jest to takie miejsce, które przyczynią się do budowy pozytywnej atmosfery dla przedsiębiorczości w danym mieście". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA