PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdańsk: Nowy biurowiec za prawie 36 mln zł

  • Autor: PAP
  • 23 sty 2012 16:06

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości "Starter" rozpoczął działalność w nowej siedzibie. Nowoczesny biurowiec o całkowitej powierzchni prawie 10 tys. mkw. został uroczyście otwarty w poniedziałek przy ul. Lęborskiej w Gdańsku.

REKLAMA

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter działa od 2006 roku. Do tej pory nie miał swojej siedziby i nie mógł zaoferować powierzchni biurowej firmom rozpoczynającym działalność.

Inkubator wynajmuje firmom powierzchnie biurowe oraz świadczy usługi z zakresu obsługi administracyjnej, infrastruktury telekomunikacyjnej, zaplecza konferencyjnego, szkoleń, obsługi księgowej oraz doradztwa prawnego, podatkowego i finansowego.

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 6,5 tys. mkw. Z tego ok. 40 proc. przeznaczone jest pod wynajem firmom komercyjnym, a 60 proc. - firmom rozpoczynającym działalność.

Małgorzata Jasnoch, Prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która administruje biurowiec, powiedziała podczas uroczystości, że "jest to budynek, który łączy małe firmy ze sobą oraz łączy małe firmy z dużymi, mającymi swoje siedziby zarówno w inkubatorze jak i w sąsiadującym biznesparku Arkońska".

Zaznaczyła, że "misją inkubatora Starter jest wspieranie firm do trzeciego roku ich działalności". Poinformowała, że "w pierwszym roku działalności firmy w inkubatorze płacą 15 zł za mkw. wynajmowanej powierzchni plus koszty eksploatacyjne i media; w drugim roku życia opłata wynosi 25 zł za m kw. a w trzecim roku działalności- 35 zł za mkw.". Komercyjna cena wynajmu wynosi ok. 50-60 zł za mkw.

"Dzięki temu, że cena wynajmu z roku na rok rośnie, to mamy nadzieję, że te firmy po opuszczeniu inkubatora poradzą sobie na rynku" - podkreśliła.

Poinformowała PAP, że ok. 80 proc. powierzchni biurowca jest już wynajęta.

"Jest już 17 firm rozpoczynających działalność, a mamy jeszcze miejsce tylko dla kilku firm" - dodała. Także 17 początkujących firm jest obsługiwanych przez tzw. wirtualne biuro (umożliwia ono m.in. rejestrację siedziby firmy, korzystanie z salek spotkań, obsługę korespondencji, pomoc asystentki).

Możliwe jest też wynajęcie "biura na godziny"; jest to oferta skierowana do przedstawicieli wolnych zawodów potrzebujących biurka do pracy w określonych dniach i godzinach.

W inkubatorze swoje siedziby mają głównie firmy z branż ICT i kreatywnych oraz przemysłu czasu wolnego.

40 proc. biurowca zajmują firmy komercyjne, a przychody uzyskiwane w ten sposób są przeznaczane na wsparcie firm rozpoczynających działalność. Także w tej części biurowca ok. 80 proc. powierzchni już wynajęto.

W siedzibie inkubatora znajdują się m.in. przedszkole i biblioteka dla przedsiębiorców.

Koszt budowy siedziby inkubatora wyniósł 35,8 mln zł; 24,5 mln pochodziło z budżetu Gdańska a 11,3 mln z funduszy unijnych.

Przewodniczący Rady Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości i pomysłodawca przedsięwzięcia, Marcin Szpak powiedział, że "pomysł budowy inkubatora powstał 6 lat temu". Przy realizacji projektu Fundacja współpracowała z podobnymi instytucjami z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Jest przekonany, że inkubator ma "ogromne znaczenie dla gospodarki". Uważa, że "jest to takie miejsce, które przyczynią się do budowy pozytywnej atmosfery dla przedsiębiorczości w danym mieście". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA