PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdzie chcą być biurowi najemcy?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 25 lut 2016 16:57

Gdzie chcą być biurowi najemcy? Anna Młyniec, JLL

W ubiegłym roku w całej Polsce wynajęto 1,5 mln mkw. nowoczesnych biur. Najwięcej - 834 tys/ mkw. – firmy wynajęły w Warszawie, 226,2 tys. mkw. w Krakowie, a 127,6 tys. mkw. we Wrocławiu. To jeden z najlepszych wyników w historii - analizują eksperci JLL.

REKLAMA

- Dużo działo się na rynkach regionalnych, które odnotowały znaczący wzrost popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. Popyt w Trójmieście był o 61 proc. wyższy w porównaniu z 2014 r., w Krakowie o 56 proc., w Łodzi o 53 proc., we Wrocławiu o 34 proc., a w Katowicach o 29 proc. Rok 2015 był wyjątkowy dla Poznania, w którym podpisano umowy na ok. 65 tys. mkw., czyli trzy razy więcej niż w 2014 - wyjaśnia Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.

Największe umowy najmu zawarto w Łodzi (mBank; nowa siedziba, 24 tys. mkw.), w Krakowie (Shell; centrum nowoczesnych usług dla biznesu, 22 tys. mkw.) oraz w Warszawie (firma IT, oddział badawczo-rozwojowy, ponad 21 tys. mkw.).

Najwięcej biur w skali kraju wynajmowały firmy z sektora usług, telekomunikacji i IT oraz bankowości i finansów. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy produkcyjne, ubezpieczeniowe oraz sektor publiczny, który w sumie w zeszłym roku wynajął 75 tys. mkw. w całej Polsce.

Według opinii Karola Patynowskiego, dyrektora w Dziale Reprezentacji Najemcy w JLL, firmy mają obecnie coraz bardziej specyficzne oczekiwania względem zajmowanej powierzchni. Zdają sobie sprawę, że dobrze zaprojektowane i przyjazne pracownikom biuro może być kartą przetargową w walce o młode talenty.

- Firmy poszukujące nowoczesnych powierzchni nie patrzą tylko na kwestie finansowe, ale chcą zapewnić swoim pracownikom biuro w świetnej lokalizacji, z dobrym dostępem do transportu publicznego oraz szeregiem udogodnień w sąsiedztwie. Nowocześnie urządzone przestrzenie biurowe, komfortowe miejsce pracy dostosowane do konkretnych potrzeb pracowników, parking dla rowerów, przestronna kuchnia, kreatywne przestrzenie to pracy zespołowej – to tylko niektóre elementy, którymi pracodawcy mogą skutecznie przekonać najlepszych kandydatów – dodaje Karol Patynowski.

W 2015 roku 22 proc. wszystkich kontraktów stanowiły duże umowy najmu – na ponad 10 tys. mkw. Na drugim miejscu znalazły się firmy, które wynajęły powierzchnię od 2 tys. do 5 tys. mkw.

Jeżeli chodzi o strukturę umów najmu, 38 proc. wszystkich kontraktów stanowiły nowe umowy najmu w budynkach istniejących, 29 proc. odnowienia, 21 proc. umowy typu „pre-let” (przednajem), a ekspansje 9 proc.

- Cieszy nas tak duża aktywność najemców, którzy poszukują nowoczesnych biur w dobrej cenie. W 2015 r. zespół ekspertów JLL doradzał przy transakcjach najmu biur o łącznej powierzchni ok. 285 tys. mkw., co daje najwyższy, 25-procentowy udział w rynku wśród wszystkich firm doradczych. Jest to jednocześnie największa ilość metrów kwadratowych wynajętych przez agencję w jednym roku w historii naszego rynku - informuje Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy JLL.

- Aktualnie w Polsce buduje się prawie 1,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego najwięcej w Warszawie – ok. 700 tys. mkw., Wrocławiu – 184 tys. mkw. i Krakowie – 183 tys. mkw. Firmy planujące przeprowadzkę mają w czym wybierać – dodaje Anna Młyniec.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA