PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Globalna koalicja proponuje wspólny standard pomiaru dla budynków biurowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 gru 2014 15:49

Globalna koalicja proponuje wspólny standard pomiaru dla budynków biurowych

Międzynarodowa koalicja organizacji działających na rzecz ujednolicenia standardów pomiaru nieruchomości na świecie opracowała w listopadzie 2014 roku jedną normę pomiaru dla budynków biurowych - IPMS dla budynków biurowych. Jednym z członków założycieli koalicji jest RICS, The Royal Institution of Chartered Surveyors.

REKLAMA

Międzynarodowa norma pomiaru dla budynków biurowych (ang. The International Property Measurement Standard for Offices - IPMS for Office Buildings) jest efektem zakrojonych na skalę globalną działań 57 organizacji, których celem jest ujednolicenie metodologii pomiaru nieruchomości na całym świecie.

Opracowana norma IPMS ma zastąpić dotychczas stosowane zróżnicowane standardy i przyczynić się do zwiększenia spójności i przejrzystości na globalnym rynku nieruchomości.

Potrzeba opracowania jednej spójnej międzynarodowej normy zrodziła się z rozbieżności w stosowanych metodach pomiaru i klasyfikacji powierzchni w poszczególnych państwach. W Indiach na przykład w zakres mierzonej powierzchni biurowej mogą być włączone zewnętrzne miejsca parkingowe, podczas gdy w Hiszpanii mogą to być zewnętrzne obiekty sportowo-rekreacyjne. W niektórych regionach Bliskiego Wschodu w pomiarze powierzchni mogą być uwzględnione nie istniejące jeszcze piętra, a w innych częściach świata lokalne standardy wymagają pomiaru tylko klimatyzowanych pomieszczeń, a nie całego obiektu. W zależności od stosowanej normy różnice w pomiarach tego samego budynku w różnych częściach świata mogą dochodzić aż do 24 proc.

Przyczyną braku jednolitości pomiaru jest brak poczucia pewności i przejrzystości a w konsekwencji niepowodzenie transakcji na globalnym rynku nieruchomości. Światowe firmy muszą często opracowywać własne kosztowne procesy pomiaru i analizy porównawczej nieruchomości, a podejmując decyzje inwestycyjne muszą w nie wkalkulować ryzyko wynikające z różnic w pomiarach nieruchomości.

Wartość transakcji na globalnym rynku nieruchomości komercyjnych w 2013 roku oszacowano na ponad 1 bilion USD. Z uwagi na fakt, że inwestorzy i najemcy korporacyjni działają w skali międzynarodowej, IPMS zapewni im spójną i przejrzystą bazę danych pomiarowych niezbędną do podejmowania właściwych decyzji biznesowych.

Uczynienie z IPMS obowiązkowej normy zapowiedział już rząd w Dubaju, w odpowiedzi na rosnącą liczbę inwestorów zagranicznych na lokalnym rynku nieruchomości komercyjnych. Zamiar wykorzystywania IPMS w ramach swoich organizacji potwierdziło także ponad 100 globalnych przedsiębiorstw, popierając w ten sposób proces ujednolicenia metodologii pomiaru nieruchomości zainicjowany przez RICS i inne międzynarodowe organizacje należące do koalicji IPMS.

Na początku 2015 ukażą się wytyczne RICS odnośnie do stosowania IPMS w praktyce. Uwaga koalicji skupi się w międzyczasie nad opracowaniem międzynarodowej normy pomiaru dla nieruchomości mieszkaniowych, której ogłoszenie planowane jest w 2015 roku.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA