PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gonimy kilka słoni

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 cze 2017 10:42

Gonimy kilka słoni Przemysław Krych, Hadley Dean i Nicklas Lindberg - to oni zarządzają funduszami Griffin Real Estate i spółkami z grupy Echo

Będziemy dalej ekscytować rynek naszymi działaniami, nowymi projektami deweloperskimi i akwizycjami, które, odpukać, uda się sfinalizować - o strategii rynkowych gigantów rozmawiamy z Przemysłem Krychem, Hadley'em Deanem i Nicklasem Lindbergiem - to oni zarządzają funduszami Griffin Real Estate i spółkami z grupy Echo.

REKLAMA

Griffin Real Estate ma za sobą naprawdę imponującą historię. Czy to był zamierzony plan, czy też po prostu „łapaliście” okazje?

Przemysław Krych: Nie uwierzycie, jeśli powiem, że to było zaplanowane. Nie uwierzycie również, jeśli powiem, że to było przypadkowe. Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Część naszych działań była zaplanowana, część to wynik szczęścia. Zawsze staram się bardziej liczyć na szczęście niż na mądrość. Czasami jednak trzeba być mądrym… Czasami trzeba mieć szczęście… [śmiech]

Na poważnie. Griffin powstał w 2006 roku i wtedy nie sądziliśmy, że dojdziemy do takiego punktu, jak dziś. Oczywiście kamieniem milowym było dla nas przejęcie Echo Investment. To przeniosło nas na zdecydowanie wyższy poziom w tworzeniu wielkiej grupy. Umożliwiło też korzystanie z efektu synergii i przyciągnięcie najlepszych ludzi z rynku.

Jesteśmy szczęśliwi z miejsca, w którym jesteśmy. Patrząc na Echo Investment już od początku wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć pierwszy polski REIT skupiający wyłącznie nieruchomości w Polsce. W ten sposób mogliśmy wyciągnąć prawdziwą wartość z jego portfela. Nie wszystko jednak było efektem planu. W wielu przypadkach z naszymi pomysłami trafiliśmy po prostu na odpowiedni moment. „Timinig is everything”.

Udało się Państwu zbudować potężny holding, a ostatnio wprowadził Pan na giełdę Griffin Premium RE. Co dalej?

PK: Nasza grupa to nie tylko Echo, EPP i Griffin Premium RE. Zarządzamy siedmioma platformami. EPP to pierwszy w historii REIT dysponujący wyłącznie portfelem polskich nieruchomości, który koncentruje się na centrach handlowych i nie jest notowany na polskiej giełdzie.

Griffin Premium RE to inny REIT, notowany na GPW i kupujący biura oraz projekty typu high street. Mamy także Echo Investment, czyli podmiot łączący dwa potężne biznesy. Echo to największy w Polsce deweloper komercyjny - na pozycję numer 1 udało się nam wspiąć w zaledwie 18 miesięcy od momentu przejęcia - i piąty największy deweloper mieszkaniowy.

Mamy także największą w Polsce sieć akademików – Student Depot. Obecnie oferuje 12 tys. wynajętych pokoi i 25 tys. w trakcie realizacji.

Mamy również Resi4Rent – największy w Polsce operator mieszkań na wynajem.

Griffin z kolei to największa w Polsce niebankowa instytucja zapewniająca finansowanie dla nieruchomości komercyjnych i deweloperów.

Każda z tych platform stoi na własnych nogach, ma swój zarząd. Nasza rola polega na tym, by synergia pomiędzy różnymi grupami była odpowiednio wykorzystywana. Przykładem może być zakup projektu Towarowa 22. Echo będzie jego deweloperem, a EPP właścicielem i operatorem.

Naszym najważniejszym celem jest ciągła budowa wartości wszystkich platform. W momencie tworzenia EPP wartość zarządzanych aktywów inwestycyjnych (tzw. GAV) wynosiła 1,2 mld euro. W ciągu sześciu miesięcy urosła do 1,6 mld euro. W tym czasie udało nam się zrealizować 10 indywidualnych akwizycji. To wielki wysiłek zarządu firmy i całego zespołu. Rozwój EPP to przykład, w jaki sposób rozwijamy nasze platformy.

Mówił Pan o synergii między firmami. Czy trudno jest pogodzić interesy siedmiu zupełnie różnych podmiotów w takich sytuacjach kiedy na przykład Echo sprzedaje swoje nieruchomości do EPP, pojawia się kwestia negocjacji...

PK: Rolą Griffina jest, by kooperacja szła gładko. Najważniejsze nasze zadanie to sprawić, by pracownicy naszych organizacji lubili się, chcieli ze sobą współpracować.

Nicklas Lindberg: Wykonaliśmy wielką pracę w ciągu ostatniego roku. W tym czasie określiliśmy jasno, kto z nas za co odpowiada. Wyklarował się zakres odpowiedzialności, co jeszcze bardziej wzmocniło współpracę. Jednocześnie na rynku stworzył się jasny obraz całej grupy. Dziś jesteśmy trzema wielkimi firmami, w trzech ogromnych branżach rynku nieruchomości.

Hadley Dean: Echo sprzedaje tylko niektóre nieruchomości do EPP. Proszę także pamiętać, że Echo wciąż ma znaczący pakiet udziałów w EPP. Od Echo zakupiliśmy 10 inwestycji nieruchomościowych. Wciąż 25 proc. udziałów w nich pozostaje w rękach Echo. Nie wszystkie aktywa trafiają także do EPP, część trafia na rynek.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA