PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gorące lato na rynku najemców biurowych w stolicy - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 sie 2013 16:17

Gorące lato na rynku najemców biurowych w stolicy - raport

Popyt na warszawskim rynku nieruchomości biurowych wzrósł o 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i wyniósł 334.000 mkw. - wynika z danych agencji CBRE.

REKLAMA

Jednocześnie fdział powierzchni biurowych CBRE uzyskał największy w swojej historii 25 proc. udział w rynku warszawskim (udział we wszystkich przeprowadzonych transakcjach pośrednictwa w wynajmie powierzchni biurowych) i po raz pierwszy uzyskał pozycję lidera. Największe transakcje najmu przeprowadzone przez firmę CBRE w Warszawie to m.in. wynajęcie 13.000 mkw. dla Urzędu Rejestracji Leków w Ochota Office Park, 4.300 mkw. dla Grupy Żywiec w Konstruktorska Business Center oraz 2.200 mkw. dla firmy Ipsos w budynku Ambassador.

- Sytuacja rynkowa w Warszawie nadal zmienia się powoli na korzyść najemców. Wprawdzie popyt wydaje się być wciąż na stabilnym, silnym poziomie, jednak nowa podaż powierzchni powoduje, iż przewiduje się dalszy wzrost stopy pustostanów w mieście. To wymusza na deweloperach większą elastyczność w zakresie oferowanych stawek czynszu oraz pakietów zachęt finansowych - powiedział Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

- Zauważalny jest także trend krótkoterminowego przedłużania umów przez firmy zlokalizowane w centrum stolicy oraz relokowanie się na jego obrzeża. Nadal priorytetem dla wielu firm jest poszukiwanie oszczędności związane z niepewnością co do najbliższej sytuacji ekonomicznej w Polsce - dodaje Joanna Kalinowska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych CBRE.

Firma CBRE zauważa także pozytywny trend poszukiwania oraz wynajmowania nowoczesnej powierzchni biurowej przez firmy państwowe. W pierwszej połowie 2013r. firmy z sektora publicznego wynajęły ponad 21.000 mkw., 7 proc. całkowitej powierzchni wynajętej. Joanna Kalinowska twierdzi, że przez ostatnie lata został wypracowany system kompromisów zarówno ze strony właścicieli budynków, jak i firm państwowych, w związku z czym możliwe jest podpisywanie korzystnych dla obu stron umów.

Rośnie także popyt na powierzchnię biurową w regionach - w pierwszym półroczu 2013 roku na ośmiu największych rynkach biurowych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Szczecin, Lublin) wynajęto łącznie 190.000 mkw., 2 proc. więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.

Dział Reprezentacji Najemców firmy CBRE był bardzo aktywny również poza Warszawą, finalizując jedne z największych umów najmu - były to między innymi transakcje zawarte przez Dialog we Wrocławiu, Acxiom w Trójmieście czy Genpact w Szczecinie.

- Coraz większa liczba klientów-najemców obdarza nas zaufaniem w związku z dużą wiedzą i doświadczeniem naszego zespołu na rynku nieruchomości w Polsce. Nasza rozbudowana oferta usług zarówno dla małych podmiotów, jak i dla wielkich międzynarodowych korporacji oraz tak duży udział w rynku transakcji najmu, pozwala nam kształtować warunki umów dla naszych klientów i uzyskiwać dla nich najlepsze możliwe rozwiązania. Firma CBRE posiada również specjalne narzędzia wspomagające procesy decyzyjne Klientów - dodał Daniel Bienias, dyrektor działu reprezentacji najemców i usług BPO w CBRE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA