PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Górnośląski Park Przemysłowy uruchamia inwestycję biurową za 39 mln zł - wideo

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 sie 2012 14:48

Górnośląski Park Przemysłowy w Katowicach oddaje do użytku pierwszy w Polsce budynek energooszczędny wykorzystujący system trigeneracji.

REKLAMA

 

- Dzięki zastosowanym technologiom mamy szansę na najwyższy z możliwych poziomów oceny w ramach prestiżowego systemu certyfikacji dla budownictwa zrównoważonego BREEAM. Budynek jest nie tylko ekologiczny, ale także tani w eksploatacji. Przewidujemy, iż zużycie energii w naszym budynku będzie o ok. 40-50 proc. niższe niż w typowych biurowcach klasy A, przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowników - podkreśla Mirosław Czarnik, prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego w Katowicach.

Budowa biurowca o powierzchni użytkowej 7800 mkw. trwała 18 miesięcy. Koszt inwestycji wraz z 3000 mkw. powierzchni garażu podziemnego oraz zagospodarowaniem terenu wyniósł ok. 39 mln zł. Przeprowadzone analizy wykazały, że całkowite oszczędności w eksploatacji budynku będą łącznie wynosiły ok. 48 proc.

W przypadku obiektu GPP znaczną redukcją kosztów eksploatacyjnych przyniesie energia cieplna oraz energia potrzebna do produkcji chłodu. Jest to zasługa systemu tri generacji. Energia, czyli prąd, ciepło i chłód, produkowana jest z gazu ziemnego na miejscu w budynku, co pozwala ograniczyć straty przesyłu i zwiększa efektywność wykorzystania paliwa pierwotnego.

- Stopień skomplikowania układów powoduje, że uzyskujemy najlepsze parametry ekonomiczne. To jak wiele rzeczy połączymy w jedno decyduje o czasie zwrotu inwestycji. Analiza opłacalności systemu tri generacji zastosowanego w budynku Górnośląskiego Parku Przemysłowego została sporządzona bardzo dokładnie. Na jej podstawie możemy stwierdzić, że okres zwrotu tejże inwestycji powinien zamknąć się w czasie 4-6 lat - podkreśla Łukasz Sajewicz z firmy Viessmann Polska, która była dostawcą systemu.

Biurowiec otrzymał nazwę Goeppert-Mayer na cześć Marii Goeppert-Mayer pochodzącej z Katowic laureatki Nagrody Nobla z fizyki.

Oddany do użytku budynek Goeppert-Mayer jest pierwszym z czterech biurowców kompleksu GPP BUSINESS PARK. Kolejne budynki zyskają jako patronów - pozostałych śląskich noblistów: Otto Stern, Kurt Alder, Konrad Bloch - uznanych naukowców z dziedzin nauk ścisłych, fizyki i chemii.

Górnośląski Park Przemysłowy jest firmą, która od 2005 r. przekształca tereny poprzemysłowe znajdujące się na granicy miast Katowice i Siemianowice Śląskie w strefę aktywności gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • gubis 2012-11-20 12:02:17
    Czyli jednak mamy okres dobrych inwestycji - zanosi się, że większość z hal Jartomu, które dostały takie dobre wyceny, będzie przejęta. Przekonamy się jednak w jakiej skali. Z analiz wynika, że w 2013 dojdzie do wzrostów cen. Dla rynku na pewno będzie to pozytywne...

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA