PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Górny Śląsk kusi fundusze

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 03 mar 2016 07:58

Górny Śląsk kusi fundusze Michał Ćwikliński, dyrektor zarządzający w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills w Polsce

Rok 2015 był wyjątkowy dla śląskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Międzynarodowi gracze w końcu uwierzyli w jego potencjał. Czego szukają inwestorzy i jakich projektów wciąż brakuje? O tym opowiada w wywiadzie z Propertynews.pl Michał Ćwikliński, dyrektor zarządzający w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills w Polsce.

REKLAMA

Nowi inwestorzy, nowe projekty i nowe transakcje - 2015 rok okazał się być przełomowy dla śląskiego rynku nieruchomości komercyjnych.

Górny Śląsk jest jednym z największych w kraju, jeśli chodzi o sektor nieruchomości komercyjnych. Nie mówię tylko o podaży powierzchni. Rok 2015 był dla tego regionu fenomenalny. Wolumen inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych był niewiele niższy niż w Warszawie. Według szacunków, właściciela mogły zmienić projekty o łącznej wartości 700 mln euro. To najlepszy wynik w historii regionu – przed rokiem był niższy o ponad 500 mln euro.

Co w największym stopniu przyczyniło się do tak rekordowego wyniku?

Przede wszystkim centra handlowe. W ciągu roku przedmiotem transakcji inwestycyjnych było aż sześć dużych projektów w regionie. Właściciela zmieniły trzy biurowce, w tym dwa będące częścią dużej transakcji pakietowej firmy Skanska. Spektakularnego wyniku nie odniosły jednak magazyny– przejęto tylko dwa projekty.

Od jakiegoś czasu mówi się o Śląsku jako o lokalizacji wręcz przepełnionej centrami handlowymi i dużej konkurencji. Skąd więc takie zainteresowanie inwestorów?

Odpowiedzią na to pytanie są trzy czynniki, które decydują o atrakcyjności jakiegokolwiek projektu nieruchomościowego dla inwestorów. Po pierwsze musi być świetnie zlokalizowany, po drugie mieć dominującą pozycję na rynku, a także generować pewną wartość. Jeśli oceniamy górnośląski rynek handlowy, należy pamiętać o jego specyfice – to kilkanaście miast, w których żyje łącznie około 2,5 mln osób. To wyjaśnia, czemu deweloperzy chętnie tu budują. Dlaczego zaś inwestorzy są tak bardzo zainteresowani zakupami? Każde z centrów handlowych, które w 2015 roku zmieniło właściciela, spełnia wskazane przez mnie czynniki. Pomimo dużej konkurencji, stanowią one główne punkty handlowe w swoich miastach. Są dobrze wynajęte, korzystnie zlokalizowane i posiadają bardzo pozytywną markę.

Mimo wszystko, tak duża aktywność inwestorów jest interesująca. Jeszcze kilka lat temu trudno było przypuszczać, że globalni gracze będą kupowali centra handlowe np. na Śląsku…

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA