PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gospodarcze serce Europy bije w Katowicach

  • wnp.pl
  • 10 maj 2017 11:45

Gospodarcze serce Europy bije w Katowicach Debata "Inna Europa w innym świecie", która rozpoczęła EEC 2017. Fot. PTWP

Unia Europejska musi znaleźć odpowiedź na to, w jakim kierunku działać i jak radzić sobie z kryzysami - tak Jerzy Buzek zapowiedział pierwszą debatę IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy gospodarczej w naszej części Europy. Przez trzy dni uwaga polityków i biznesmenów skupi się na Śląsku i katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

REKLAMA

Sesja otwierająca kongres, „Inna Europa w innym świecie”, z udziałem byłych premierów rządów Polski, Czech, Słowacji oraz Litwy, Jerzego Buzka, Jana Fischera, Mikulasa Dzurindy i Andriusa Kubiliusa, a także Konrada Szymańskiego, sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, miała odpowiedzieć na pytanie o nową wizję Europy w kontekście ostatnich przemian politycznych, przechylających Stary Kontynent w kierunku populizmu i izolacjonizmu.

Krajobraz gospodarczy po Brexicie, prawdopodobieństwo innych ruchów odśrodkowych wewnątrz Unii Europejskiej czy realizacja polityki Europy dwóch prędkości to - zgodnie z diagnozą uczestników sesji - jedne z najważniejszych wyzwań, z którymi będzie musiała zmierzyć się Polska i Europa.

- Nigdy nie unikaliśmy tu trudnych, kontrowersyjnych pytań, odpowiadaliśmy na zagrożenia i szukaliśmy szans - powiedział otwierając debatę Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Według niego Europa musi znaleźć odpowiedź na pytanie, jak się zmieniać i który z trzech uproszczonych scenariuszy przyjąć: wariant cofania się z integracją, wariant trwania z pewnymi modyfikacjami, bądź odważnego pogłębienia tego procesu.

- W ostatecznym rozrachunku to będzie prawdopodobnie kombinacja tych trzech scenariuszy - uważa Mikulas Dzurinda. - Wierzę, że powinniśmy zmienić pewne rzeczy, wystrzegać się innych, a w pewnych obszarach śmiało skoczyć na szersze wody.

Jak wyjaśnił, bardzo istotne jest szczegółowe określenie kompetencji na szczeblu europejskim i krajowym. - Nie zawsze Bruksela jest w stanie rozwiązać wszystkie problemy przedsiębiorców, a z drugiej strony w krajach Unii panuje zwyczaj, że wszelkie sukcesy są zasługą rządów tych krajów, natomiast porażki to efekt „złej” Brukseli. Dlatego niezbędne jest jasne sprecyzowanie kompetencji - przekonywał były premier Słowacji.

Jego zdaniem wystrzegać powinniśmy się centralizacji. Celowa jest bliższa współpraca, ale nie ujednolicenie, dlatego na przykład niekorzystna byłaby harmonizacja podatków na poziomie europejskim.

- Z kolei bliższa współpraca konieczna jest w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obronności - zapewnił.

Konrad Szymański nie miał wątpliwości, że bez względu na nieporozumienia i napięcia polityczne, to Unia Europejska z polskiego i środkowoeuropejskiego punktu widzenia pozostaje kluczowym wymiarem wzrostu gospodarczego i dobrobytu. - Pomysły na dzielenie Europy oznaczają potężne ryzyko jej osłabienia. Nie rozwiążą żadnego problemu, a mogą stworzyć nowe. Pierwszą ofiarą trwałego podziału Unii będzie wspólny rynek, którego integralność jest kluczową wartością z punktu widzenia globalnej konkurencyjności Europy - mówił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA