PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GPP zdobywa pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM na poziomie outstanding

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 wrz 2013 18:00

GPP zdobywa pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM na poziomie outstanding

Katowicki biurowiec Goeppert-Mayer jako pierwszy w Polsce uzyskał prestiżowy międzynarodowy certyfikat BREEAM International na poziomie „Outstanding". Jest to drugi budynek w Europie z tak wysoką oceną. Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się podczas Property Forum 2013.

REKLAMA

Zlokalizowany w GPP Business Park biurowiec, jest pierwszą z czterech inwestycji, które powstaną na terenie kompleksu przy ul. Konduktorskiej w Katowicach. Inwestorem jest Górnośląski Park Przemysłowy Sp. z o.o. Inwestycja docelowo obejmie około 30 000 mkw. nowoczesnej i energooszczędnej powierzchni biurowej.

Certyfikat BREEAM (BRE Enviromental Assessment Method) to najbardziej ceniona w Europie metoda oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika, wyznaczająca jednocześnie standardy dla zrównoważonego projektowania. Metoda została ustanowiona przez organizację Building Research Establishment (BRE) w Wielkiej Brytanii w 1990 r.

Każda inwestycja biurowa ubiegająca się o certyfikat BREEAM Europe Commercial 2009 oceniana jest w 10 kategoriach: zarządzanie projektem i prowadzenie procesu budowy (maks. 12 proc. punktów możliwych do zdobycia), komfort użytkowników (do 15 proc.), zużycie energii (do 19 proc.), lokalizacja i transport do i z budynku (do 8 proc.), gospodarka wodno-ściekowa (do 6 proc.), wykorzystane materiały (do 12,5 proc.), gospodarka odpadami ( do 7,5 proc.), ochrona przed emisją zanieczyszczeń (do 10 proc.), innowacyjność (do 10 proc.). Budynki poddane tej wielokryterialnej ocenie otrzymują certyfikat potwierdzający w jakim stopniu uwzględnione zostały wymagania uznane przez BRE za ważne dla funkcjonowania budynku w jego otoczeniu.

Ocena „Outstanding" dla Katowickiego biurowca jest najwyższą oceną dostępną w systemie BREEAM i trudno osiągalną ze względu na konieczność wdrożenia wymagań ponadstandardowych w niemal wszystkich kategoriach. Projekt oraz budynek do certyfikacji przygotowywała firma Buro Happold.

- Certyfikacja środowiskowa przeznaczona jest dla świadomych inwestorów, którzy z jej pomocą mogą zademonstrować, że w swoich działaniach wykazują troskę o środowisko naturalne oraz komfort i zdrowie użytkowników. Starania o ocenę OUTSTANDING w certyfikacji środowiskowej budynków metodą BREEAM Post Construction (dla budynku już wybudowanego) przez GPP jest potwierdzeniem wyjątkowych ambicji inwestora i chęci wprowadzenia najwyższego standardu budownictwa zrównoważonego - komentuje Marek Dąbrowski, kierujący procesem certyfikacji w Buro Happold.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA