PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GPP zdobywa pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM na poziomie outstanding

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 wrz 2013 18:00

GPP zdobywa pierwszy w Polsce certyfikat BREEAM na poziomie outstanding

Katowicki biurowiec Goeppert-Mayer jako pierwszy w Polsce uzyskał prestiżowy międzynarodowy certyfikat BREEAM International na poziomie „Outstanding". Jest to drugi budynek w Europie z tak wysoką oceną. Uroczyste wręczenie certyfikatu odbyło się podczas Property Forum 2013.

REKLAMA

Zlokalizowany w GPP Business Park biurowiec, jest pierwszą z czterech inwestycji, które powstaną na terenie kompleksu przy ul. Konduktorskiej w Katowicach. Inwestorem jest Górnośląski Park Przemysłowy Sp. z o.o. Inwestycja docelowo obejmie około 30 000 mkw. nowoczesnej i energooszczędnej powierzchni biurowej.

Certyfikat BREEAM (BRE Enviromental Assessment Method) to najbardziej ceniona w Europie metoda oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika, wyznaczająca jednocześnie standardy dla zrównoważonego projektowania. Metoda została ustanowiona przez organizację Building Research Establishment (BRE) w Wielkiej Brytanii w 1990 r.

Każda inwestycja biurowa ubiegająca się o certyfikat BREEAM Europe Commercial 2009 oceniana jest w 10 kategoriach: zarządzanie projektem i prowadzenie procesu budowy (maks. 12 proc. punktów możliwych do zdobycia), komfort użytkowników (do 15 proc.), zużycie energii (do 19 proc.), lokalizacja i transport do i z budynku (do 8 proc.), gospodarka wodno-ściekowa (do 6 proc.), wykorzystane materiały (do 12,5 proc.), gospodarka odpadami ( do 7,5 proc.), ochrona przed emisją zanieczyszczeń (do 10 proc.), innowacyjność (do 10 proc.). Budynki poddane tej wielokryterialnej ocenie otrzymują certyfikat potwierdzający w jakim stopniu uwzględnione zostały wymagania uznane przez BRE za ważne dla funkcjonowania budynku w jego otoczeniu.

Ocena „Outstanding" dla Katowickiego biurowca jest najwyższą oceną dostępną w systemie BREEAM i trudno osiągalną ze względu na konieczność wdrożenia wymagań ponadstandardowych w niemal wszystkich kategoriach. Projekt oraz budynek do certyfikacji przygotowywała firma Buro Happold.

- Certyfikacja środowiskowa przeznaczona jest dla świadomych inwestorów, którzy z jej pomocą mogą zademonstrować, że w swoich działaniach wykazują troskę o środowisko naturalne oraz komfort i zdrowie użytkowników. Starania o ocenę OUTSTANDING w certyfikacji środowiskowej budynków metodą BREEAM Post Construction (dla budynku już wybudowanego) przez GPP jest potwierdzeniem wyjątkowych ambicji inwestora i chęci wprowadzenia najwyższego standardu budownictwa zrównoważonego - komentuje Marek Dąbrowski, kierujący procesem certyfikacji w Buro Happold.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA