PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gra o wysoką stawkę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 kwi 2015 09:33

Gra o wysoką stawkę Sesja Branża BPO/SSC w perspektywie 2020

BPO/SSC to jedne z najbardziej perspektywicznych sektorów dla rozwoju polskiej gospodarki. Do tej pory największymi beneficjentami wzrostu branży były największe miasta regionalne. Teraz na efekcie kuli śniegowej mogą też skorzystać mniejsze ośrodki.

REKLAMA

Firmy z branży BPO/SSC zaczęły inwestować w Polsce 10 lat temu. Prawdziwy boom rozpoczął się jednak po 2010 roku. - Tworząc pierwsze centra usług, nie mieliśmy świadomości, że budujemy jeden z filarów polskiej gospodarki – tłumaczy Krystian Bestry, CEO, Adaptive Solutions & Advisory Group, wiceprezes, ABSL. - Bez wątpienia jest to kluczowy sektor dla dalszego rozwoju Polski – dodaje Jakub Sylwestrowicz z JLL.

Poziom zatrudnienia w branży BPO rośnie w tempie 20 proc. rocznie. W firmach tych pracuje już 150 tys. osób. - W ciągu pięciu lat będzie to o 100 tys. więcej. To fenomen zauważalny w światowej gospodarce – zaznacza Bestry.

W praktyce sektor generuje znacznie więcej miejsc pracy. Powstają one w firmach współpracujących z centrami usługowymi, uczelniami czy przedsiębiorstwami obsługującymi techniczne zaplecze inwestycji. - Dzisiaj jest to około 330 tys. osób, a w perspektywie najbliższych lat - 600 tys. - zapewnia Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający, ABSL Polska.

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Boom w sektorze to wynik ogromnego wysiłku instytucji państwowych, samorządów i prywatnego kapitału. - W 2005 roku BPO stanowiło 4 proc. wszystkich projektów obsługiwanych przez PAIiIZ. W 2014 roku już 50 proc. - komentuje Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor w Departamencie Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA.

PAIiIZ od 2004 roku podejmuje wiele działań mających na celu przyciągnięcie inwestorów. Trzy główne instrumenty wsparcia to specjalne strefy ekonomiczne i związane z nimi ulgi podatkowe, program Innowacyjna Gospodarka oraz system grantów rządowych.

Tak szybki rozwój BPO jest możliwy także dzięki dojrzałemu rynkowi nieruchomości komercyjnych i dostępności powierzchni biurowej. - Polska ma bardzo konkurencyjne stawki najmu, przy najwyższej jakości biur. Przykładem jest katowicka inwestycja GPP Business Park - jedyny w kraju i jeden z nielicznych w Europie kompleksów z certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding – tłumaczy Mirosław Czarnik, prezes zarządu, Górnośląski Park Przemysłowy.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA