PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gra o wysoką stawkę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 kwi 2015 09:33

Gra o wysoką stawkę Sesja Branża BPO/SSC w perspektywie 2020

BPO/SSC to jedne z najbardziej perspektywicznych sektorów dla rozwoju polskiej gospodarki. Do tej pory największymi beneficjentami wzrostu branży były największe miasta regionalne. Teraz na efekcie kuli śniegowej mogą też skorzystać mniejsze ośrodki.

REKLAMA

Firmy z branży BPO/SSC zaczęły inwestować w Polsce 10 lat temu. Prawdziwy boom rozpoczął się jednak po 2010 roku. - Tworząc pierwsze centra usług, nie mieliśmy świadomości, że budujemy jeden z filarów polskiej gospodarki – tłumaczy Krystian Bestry, CEO, Adaptive Solutions & Advisory Group, wiceprezes, ABSL. - Bez wątpienia jest to kluczowy sektor dla dalszego rozwoju Polski – dodaje Jakub Sylwestrowicz z JLL.

Poziom zatrudnienia w branży BPO rośnie w tempie 20 proc. rocznie. W firmach tych pracuje już 150 tys. osób. - W ciągu pięciu lat będzie to o 100 tys. więcej. To fenomen zauważalny w światowej gospodarce – zaznacza Bestry.

W praktyce sektor generuje znacznie więcej miejsc pracy. Powstają one w firmach współpracujących z centrami usługowymi, uczelniami czy przedsiębiorstwami obsługującymi techniczne zaplecze inwestycji. - Dzisiaj jest to około 330 tys. osób, a w perspektywie najbliższych lat - 600 tys. - zapewnia Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający, ABSL Polska.

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Boom w sektorze to wynik ogromnego wysiłku instytucji państwowych, samorządów i prywatnego kapitału. - W 2005 roku BPO stanowiło 4 proc. wszystkich projektów obsługiwanych przez PAIiIZ. W 2014 roku już 50 proc. - komentuje Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor w Departamencie Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA.

PAIiIZ od 2004 roku podejmuje wiele działań mających na celu przyciągnięcie inwestorów. Trzy główne instrumenty wsparcia to specjalne strefy ekonomiczne i związane z nimi ulgi podatkowe, program Innowacyjna Gospodarka oraz system grantów rządowych.

Tak szybki rozwój BPO jest możliwy także dzięki dojrzałemu rynkowi nieruchomości komercyjnych i dostępności powierzchni biurowej. - Polska ma bardzo konkurencyjne stawki najmu, przy najwyższej jakości biur. Przykładem jest katowicka inwestycja GPP Business Park - jedyny w kraju i jeden z nielicznych w Europie kompleksów z certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding – tłumaczy Mirosław Czarnik, prezes zarządu, Górnośląski Park Przemysłowy.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA