PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Griffin Group kontynuuje prace związane z uzyskaniem warunków zabudowy dla wieżowca w centrum Warszawy

 • Autor: PAP
 • 01 lut 2013 10:15

Właściciel pawilonu Emilia, w którym mieści się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podtrzymuje wolę postawienia w jego miejscu 160-metrowego budynku. Miasto podkreśla, że realną przeszkodą dla powstania wieżowca jest sąsiedztwo bloku mieszkalnego.

REKLAMA

Spółka Griffin Group, właściciel Emilii, zaoferowała m.st. Warszawa możliwość wynajęcia dla muzeum miejsca w nowym budynku, który miałby powstać w miejscu Emilii.

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała PAP w czwartek, że miasto docenia propozycję inwestora, ale warunki i metraż, który zaproponowano, nie są zbieżne z rzeczywistymi potrzebami Muzeum Sztuki Nowoczesnej. "Po drugie - nawet w przypadku dojścia do porozumienia - trzeba pomyśleć o tym, co będzie z muzeum podczas budowy tego budynku" - zauważyła Agnieszka Kłąb.

Prezes zarządu Griffin Group Przemysław Krych poinformował PAP w czwartek, że zgodnie ze stanowiskiem przekazanym przez zastępcę prezydenta m.st. Warszawy Jacka Wojciechowicza władze samorządowe "podtrzymują deklarację stworzenia dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej docelowej siedziby o powierzchni ok. 15 tys. mkw. (...), przekraczającej możliwości inwestycyjne działki przy ul. Emilii Plater 51". Docelowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w przyszłości ma stanąć na pl. Defilad. W ub. roku ostatecznie upadła jednak koncepcja budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza. W planach jest rozpisanie nowego konkursu na projekt siedziby muzeum.

"Jednocześnie władze miasta nie wykluczyły zabudowy wysokościowej w tej lokalizacji. Griffin Group kontynuuje prace przygotowawcze związane z uzyskaniem warunków zabudowy dla budynku o wysokości ok. 160 m." - poinformował PAP Krych.

"O tym, że może być kłopot z wybudowaniem w tamtym miejscu wieżowca, mówimy od dawna" - zauważyła Kłąb. Jednocześnie zwróciła uwagę, że do tej pory pojawiła się tylko "wizja" budynku, który miałby ewentualnie stanąć w miejscu pawilonu Emilia, a nie - konkretny projekt budowlany.

"Napisaliśmy w naszym piśmie do Griffin Group, że dopiero w momencie, kiedy zapoznamy się z konkretnym projektem i wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, będziemy mogli procedować. Również dopiero wtedy będziemy mogli stwierdzić, czy w tamtym miejscu może - zgodnie z prawem - stanąć wysoki budynek" - podkreśliła Kłąb.

Jak zaznaczyła, przeszkodą dla powstania wysokiego budynku w tamtym miejscu jest sąsiedztwo. Za Emilią znajduje się blok mieszkalny i każdy wysoki budynek może pozbawiać jego mieszkańców światła dziennego. Każdy budynek, który miałby tam stanąć, musi spełniać normy w zakresie dostępu do światła sąsiednich budynków.

 • 1
 • 2
 • mietek59 2013-02-06 10:10:40
  partnerstwo publiczno-prywatne to w Polsce mrzonka.wkracza cba i .
  żadnego managera z wyobraznią.bufetowa myśli o następnych wyborach w Duchu Świętym.to o czym tu gadać.
  dostali od P.Krycha po łapach - będą się odwdzięczać.tylko niech uważają,bo trafili na lepszych prawników.
  howgh
 • empe 2013-02-01 12:33:54
  Znam Krycha i podziwiam go. Jest multimilionerem i umie zbierać pieniądze na swoje pomysły. To jeden z kilku jego projektów i nie sądzę aby nie wypalił - blok za Interconti stoi tak samo blisko jak blok za Emilią, a hotel powstał . Miasto marnuje miliardy nie robiąc nic z socjalistyczną zabudową mieszkaniową w ścisłym centrum. Te wszystkie bloki nadają się do wyburzenia, całe osiedle Za Żelazną Bramą to są grunty warte milardy, ludziom tam mieszkającym opłacałoby się wybudować nowe mieszkania bo ze sprzedaży lub udziału we wspólnych przedsięwzięciach komercyjnych Warszawa zarobiłaby krocie. Czemu nie wydzierżawią wodociągów, metra, komunikacji jak miasta amerykańskie - przecież to gigantyczny cash-flow, za który ktoś by chętnie zapłacił. Mieliby na muzea i na cała resztę. Trochę rozejrzyjcie się po świecie ludzie, zatrudnijcie (i nie żałujcie na pensje) fachowców z funduszy, z firm inwestycyjnych, z giełdy, powiedzą wam gdzie zarabiać, gdzie leżą pieniądze.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA