PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grupa 3S rozbuduje centrum przetwarzania danych w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 01 paź 2012 12:42

Kosztem ponad 12 mln zł grupa 3S rozbuduje katowickie centrum przetwarzania danych - tzw. data center. W ciągu roku obok istniejącego powstanie nowy, większy budynek. Docelowo powierzchnia centrum, wraz z centrum zapasowym w Bytomiu, wyniesie 4 tys. mkw.

REKLAMA

Przedstawiciele inwestora wskazują, że ośrodek jest największym na Śląsku i jednym z największych w Polsce centrów przetwarzania danych. Przedsięwzięcie realizuje grupa 3S, który od ponad 10 lat buduje w regionie infrastrukturę światłowodową i świadczy m.in. usługi telekomunikacyjne oraz zarządza obiektami typu data center.

Pierwszy ośrodek, o powierzchni 800 m kw., otwarto w maju ubiegłego roku. Mieści on 220 szaf serwerowych i jest już wynajęty w ponad dwóch trzecich. Teraz rozpoczyna się drugi etap inwestycji, w ramach którego do jesieni przyszłego roku w pobliżu stanie nowy budynek o powierzchni tysiąca m kw. Pomieści on ok. 340 szaf serwerowych.

Inwestycję prowadzi spółka 3Services Faktory, należąca do grupy 3S. Budynek będzie miał m.in. niezależne linie energetyczne i światłowodowe, a także dostęp do węzłów czołowych operatorów telekomunikacyjnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym; zastosowano też zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Inwestor czyni starania, by obiekt był zasilany energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. "Znacząco wypłynęłoby to na obniżenie kosztów energii potrzebnej do funkcjonowania data center" - wyjaśnił prezes 3S Zbigniew Szkaradnik.

Dodał, że nowa inwestycja jest odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie usług data center. "Po roku kończy się nam powierzchnia w pierwszym budynku, dostajemy zapytania także o powierzchnię w obiekcie, którego budowa właśnie ruszyła" - powiedział prezes.

Klientami centrum są głównie firmy z sektora bankowego, finansowego oraz informatycznego - branż, gdzie szczególnie istotne jest bezpieczeństwo danych. Ośrodek jest położony w pobliżu autostrad A4 i A1. Mieści się na katowickiej Mrówczej Górce - terenie, który katowicki magistrat przeznaczył pod budowę dla firm z obszaru nowych technologii.

Data Center to budynek lub jego część, składający się z pomieszczeń z komputerami -serwerowni oraz obszarów wspierających funkcjonalność centrum. Ośrodek przetwarzania danych to m.in. serwerownia oraz pomieszczenia techniczne: tzw. UPS-ownia (podtrzymująca zasilanie), miejsca dystrybucji energii i chłodu, a także zaplecze techniczne, telekomunikacyjne i operacyjne dla obsługi.

3S to grupa przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej, zlokalizowanych w woj. śląskim. Dysponuje własną siecią światłowodową o długości ponad 1,5 tys. km oraz największym na Śląsku centrum przetwarzania danych. Wcześniej działająca na rynku od 10 lat grupa używała nazwy 3S Śląskie Sieci Światłowodowe, obecnie 3S.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA