PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GTC: 97 mln euro przychodów z wynajmu w 2010 roku

  • Autor: GTC
  • 21 mar 2011 16:07

- Tak jak oczekiwaliśmy, 2010 rok był okresem przejściowym, który przyniósł pierwsze spadki stóp kapitalizacji, jak również wzrost popytu najemców na powierzchnie biurowe i handlowe w nowych inwestycjach - tak podsumowuje 2010 rok Eli Alroy, Przewodniczący Rady Nadzorczej GTC.

REKLAMA

Łączne przychody operacyjne firmy GTC w 2010 roku wzrosły rok do roku o 8 proc. do 169 mln euro, głównie dzięki 30-proc. wzrostowi przychodów z wynajmu do 97 mln euro oraz porównywalnemu wzrostowi przychodów z tytułu usług, które wyniosły 27 mln euro. Jak informuje spółka, wzrosty te były wynikiem zwiększenia powierzchni biurowej i handlowej z przeznaczeniem na wynajem i wynikającego z tego wzrostu przychodów z nowo oddanych do użytku obiektów oraz poprawy stopnia wynajęcia powierzchni.

Marża operacyjna na wynajmie wyniosła 76 proc. Wzrost przychodów z wynajmu został jednak częściowo zniwelowany przez niższe przychody ze sprzedaży mieszkań, które wyniosły w 2010 roku 45 mln euro (wobec 60 mln Euro w 2009 r.), co jest również odzwierciedlone w spadku zapasów.

Zysk brutto z działalności operacyjnej wzrósł rok do roku o 14 proc., osiągając poziom 97 mln euro. Dodatni wynik aktualizacji wyceny portfela nieruchomości w wysokości 43 mln euro netto podwyższył wartość portfela inwestycji Grupy do 2,37 mld euro. Na taki wynik wpłynął spadek stóp kapitalizacji (głównie w Polsce) i oddanie do użytku nowych obiektów, co wskazuje na dalszą poprawę na rynku inwestycyjnym oraz wynajmu.

- Średnia stopa kapitalizacji dla naszego portfela nieruchomości obniżyła się w 2010 roku o 0,2 punktu procentowego, przy najsilniejszym spadku stóp 00,5 punktu procentowego średnio w Polsce dla pierwszorzędnych aktywów. Dodatkowo oddaliśmy do użytku 70 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia netto, co wpłynęło na wzrost wartości portfela inwestycji. Niezależnie od tego, portfel GTC nadal zawiera niektóre nowo wybudowane obiekty, których potencjalny zysk z aktualizacji wyceny nie został jeszcze odzwierciedlony w jego łącznej wartości - komentuje Erez Boniel, członek zarządu i dyrektor finansowy GTC.

Zysk z działalności kontynuowanej wzrósł znacząco do 111 mln euro, podczas gdy w 2009 roku spółka zanotowała 122 mln euro straty.
Koszty finansowe wyniosły 73 mln euro (wobec 44 mln euro rok wcześniej), głównie w efekcie zwiększenia obciążenia odsetkami wynikającym z zakończenia inwestycji, ponieważ w trakcie budowy Grupa GTC kapitalizuje odsetki, a po jej zakończeniu stają się one kosztem. Średni koszt finansowania długiem pozostał na atrakcyjnym poziomie 5 proc.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA