PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gwiazda Poznania nie świeci już jak dawniej. Relacja z sesji inauguracyjnej Property Forum Poznań 2016

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 gru 2016 12:31

Gwiazda Poznania nie świeci już jak dawniej. Relacja z sesji inauguracyjnej Property Forum Poznań 2016 Uczestnicy debaty

- Mamy w Poznaniu kryzys wynikający z naszych uwarunkowań społeczno-gospodarczych – tym ostrym stwierdzeniem Wojciech Kruk, twórca znanej marki jubilerskiej i prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej rozpoczął dyskusję o przyszłości biznesowej miasta na Property Forum Poznań 2016. Dlaczego gwiazda stolicy Wielkopolski nie świeci już jak dawniej?

REKLAMA

Zdaniem Wojciecha Kruka jedną z przyczyn kryzysu jest… legendarna poznańska własność prywatna. - Dziś ta własność jest zbyt rozdrobniona. Nie da się w sensowny sposób stworzyć atrakcyjnych terenów inwestycyjnych – dodał.

Innym problemem miasta - według prezydenta Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej - są dwa wielkie błędy urbanistyczne: budowa uniwersytetu poza centrum miasta i złe ulokowanie stadionu Lecha Poznań.

- Budując uniwersytet "wyrzuciliśmy" 50 tys. osób na peryferie miasta. Gdybyśmy wykorzystali stadion Warty, moglibyśmy poprowadzić szeroką arterię od autostrady do centrum, stworzyć parking na 10 tys. samochodów i dziś korzystać na olbrzymim potoku ludzi docierających do centrum – wyjaśniał Wojciech Kruk. - Zabrakło wizji. Dzisiaj musimy sobie radzić z zaistniałą sytuacją  – komentował.

Jak zaznaczył Adam Trybusz, prezes zarządu Andersia Property, dyrektor zarządzający Von der Heyden Group na Poznań, miasto wciąż się rozwija. Problematyczna może być zbyt rozdmuchana wizja jego rozwoju.

- Wszyscy myślimy o Wolnych Torach. To inwestycja, której realizacja może potrwać nawet 50 lat. Powinniśmy więc skupiać się na obecnych problemach i mniejszej skali, np. perspektywie najbliższej dekady – apelował.

Do wyzwań, z jakimi musi sobie poradzić Poznań należy też, m.in. zła infrastruktura czy brak wystarczającej liczby studentów. - Na początku XXI wieku byliśmy liderem rozwoju powierzchni biurowych. Dziś spadliśmy na piąte miejsce – dodał Trybusz.

Koziołki i rogale, czyli sztuka budowania wizerunku miasta

Zdaniem panelistów, kluczem do rozwoju Poznania jest jego umiejętna promocja - nie tylko w skali kraju, ale i poza granicami Polski. - Brakuje nam odwagi, brakuje nam dynamiki w działaniu – komentował Marian Nickel, prezes zarządu Grupa Nickel.

Widać to szczególnie, gdy porówna się Poznań z Wrocławiem. - Gdybyśmy połączyli "lwowską lekkość" Wrocławian z pragmatyzmem i dynamizmem Poznaniaków, to Zagłębie Ruhry mielibyśmy w 5 lat – dodał Nickel.

Zdaniem panelistów Poznań wreszcie uświadomił sobie, jak ważny dla rozwoju miasta może być marketing. - Wcześniej przegrywaliśmy z Wrocławiem, dziś liczę na to, że nowy zespół i prezydent to zmienią – tłumaczył Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.

  • Das 2016-12-12 10:47:32
    Ciężko nie odnieść wrażenia, że Poznań choć jest miastem podobnym do Wrocławia, to w przeciwieństwie do niego jest strasznie krytyczny wobec siebie samego. Oby ta krytyka już wkrótce zaczęła być konstruktywna, budująca

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA