PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gwiazdy polskiego rynku usług dla biznesu

 • Autor: Propertynews.pl/Walter Herz
 • 31 sty 2017 17:20

Gwiazdy polskiego rynku usług dla biznesu fot. Pixabay

Polska umacnia pozycję wiodącej europejskiej lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W ciągu ostatnich lat roczne tempo wzrostu branży dochodziło do 20 proc. i nic nie wskazuje na to, żeby jej rozwój w najbliższym czasie miał wyhamować.

REKLAMA

W kraju działa już ponad tysiąc centrów BPO/SSC, w których zatrudnionych jest ponad 200 tys. osób.

Sektor BSS od dawna generuje większość popytu na powierzchnię biurową w miastach regionalnych. Specjaliści Walter Herz szacują, że w ciągu najbliższych 3-4 lat branża będzie potrzebowała miliona mkw. powierzchni biurowej.

Najwięcej centrów nowoczesnych usług dla biznesu ulokowało się w Warszawie. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podała niedawno, że na warszawskim rynku działa już 160 centrów usług wspólnych. Pod względem liczebności centrów Warszawa plasuje się na pierwszej pozycji w kraju. W firmach sektorowych w stolicy pracuje prawie 36,7 tys. osób, co daje aglomeracji warszawskiej drugą pozycję po Krakowie pod względem zatrudnienia w tym segmencie rynku.

Kraków z największą liczbą pracowników, Warszawa z największą liczbą centrów

W stolicy Małopolski branża skupia ponad 50 tys. pracowników, a szacunkowe prognozy mówią, że do 2020 roku zatrudnienie w krakowskich centrach BPO, IT, SSC, R&D może się zwiększyć do 70 tys. osób. Szybki wzrost sektora dopinguje do większej aktywności deweloperów działających w segmencie biurowym. Walter Herz podaje, że w Krakowie trwa obecnie budowa 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, głownie z myślą o firmach outsourcingowych.

W minionych latach uwaga inwestorów branżowych skupiona była głównie na Krakowie, a także Wrocławiu, w którym zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu jest porównywalne z Warszawą. W ubiegłym roku to jednak Warszawa, która stale zyskuje na atrakcyjności wśród międzynarodowych firm, zaczęła mieć przewagę konkurencyjną nad innymi ośrodkami. Głównym powodem zwrotu jest nie tylko największy w kraju wybór wysokiej klasy powierzchni biurowej (w budowie pozostaje prawie 700 tys. mkw. biur, a całkowita podaż przekracza 5 mln mkw.), ale przede wszystkim największy dostęp do wykwalifikowanych kadr.

To właśnie odczuwalne ostatnio braki kadrowe w dużych aglomeracjach, szczególnie w Krakowie i Wrocławiu, otwierają możliwości szybszego rozwoju branży, nie tylko w aglomeracji warszawskiej, ale także w lokalizacjach regionalnych. Atutem naszego kraju jest też duża liczba ośrodków BSS. Sektor rozwija się już w ponad 40 miastach w Polsce.

 • 1
 • 2
 • kazik 2017-02-01 15:42:40
  A ja mam informacje o prognozach mówiących o 150 tys. zatrudnionych i jeszcze kilku będzie pracowało w Wieliczce, to razem 170 tys. Także tak - też masz nieaktualne dane!
 • krk 2017-02-01 08:05:10
  Po pierwsze w Krakowie obecnie pracuje ponad 60 000 osób ( te 50 000 było, ale w styczniu 2016 roku!) a w prognozach na 2020 rok to już liczba grubo przekraczająca 100 000 osób ( roczny przyrost w Krakowie to obecnie kilkanaście tysięcy osób)
  Artykuł z 2017 roku a dane z końca 2015 roku - brawo Wy
 • Pytanie do ekspertów z WH 2017-01-31 20:09:16
  Na czym polega robotyzacja mniej wymagających procesów?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - RD BUDPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA