PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

High-tech na dobre wkroczył do świata nieruchomości

  • Autor: Anna Liszka, Emilia Wiśniewska
  • 07 paź 2014 09:48

High-tech na dobre wkroczył do świata nieruchomości

Im bardziej zaawansowany technologicznie obiekt komercyjny, tym bardziej pożądany przez najemców i fundusze inwestycyjne. Pytanie, co w XXI wieku oznacza nowoczesność?

REKLAMA

25 lat temu wyznacznikiem nowoczesności i prestiżu na rynku nieruchomości w Polsce był warszawski budynek Centrum LIM. Do dziś mieści się w nim pięciogwiazdkowy hotel Marriott - pierwszy obiekt tej sieci w Europie Środkowo-Wschodniej. Wybudowany w latach 1980-1989, w stylu międzynarodowym, wysoki na 140 m robił duże wrażenie nie tylko na Polakach. Jego projektanci - Jerzy Skrzypczak, Andrzej Bielobradek i Tadeusz Stefański - połączyli budynek przejściem podziemnym z dworcem PKP Warszawa Centralna, co dodatkowo wyróżniało inwestycję. Choć dziś Centrum LIM nie wyznacza już trendów w budownictwie komercyjnym, wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w naszym kraju, który odwiedzają najznamienitsi goście z całego świata. Postanowiliśmy sprawdzić, po jakie rozwiązania technologiczne sięgają dziś deweloperzy, tak żeby za 25 lat ich inwestycje nie odeszły do lamusa.

Nowoczesny znaczy ekologiczny

Współczesnymi symbolami postępu w branży nieruchomości komercyjnych stały się Kampus firmy Apple w amerykańskim Coupertino, nowe budynki World Trade Center w Nowym Jorku czy - sięgając do polskiego ogródka - 260-metrowy wieżowiec Lilium Tower projektu Zahy Hadid, którego budowę zaplanowano w sąsiedztwie warszawskiego Marriotta.

Jednak niezależnie od przeznaczenia budynku, projektanta, dewelopera i części świata, w której powstaje, wyznacznikiem nowoczesności są certyfikaty ekologiczne. Ich zdobycie to punkt honoru dla większości inwestorów. Dokumenty te potwierdzają, że budynki powstały przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, innowacyjnych rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych, dzięki którym zapotrzebowanie na energię zostało w znacznym stopniu zredukowane. Co więcej w niektórych przypadkach obiekty stały się wręcz samowystarczalne energetycznie. - Deweloperzy powierzchni biurowych wiedzą, na czym zależy najemcom. Stosują nowoczesne technologie i chwalą się nimi poprzez certyfikację ekologiczną - uważa Anna Adamczyk, dyrektor handlowy DLJM System, firmy zajmującej się projektowaniem i wykonawstwem inteligentnych instalacji elektrycznych.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA