PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hochtief prezentuje szczegóły rewitalizacji Elektrowni Powiśle

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 lis 2013 11:47

Hochtief prezentuje szczegóły rewitalizacji Elektrowni Powiśle

Hochtief Development Poland przekazuje kolejne szczegóły rewitalizacji zabytkowych budynków Elektrowni Powiśle w ramach projektu Copernicus Square, którego realizacja ruszyła przed miesiącem.

REKLAMA

Po oddaniu do użytku inwestycji Copernicus Square, czyli w ciągu 24 miesięcy od rozpoczęcia prac budowlanych, użytkownicy biur, klienci i wszyscy mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznawania się z historią opuszczonej dotychczas Elektrowni Powiśle, dzięki wyeksponowaniu kilkudziesięciu historycznych elementów w czterech XX-wiecznych budynkach, przystosowywanych do nowych funkcji w ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków.

Inwestor wraz z pracownią APA Wojciechowski zaprojektowali inwestycję w taki sposób, by przypominać o historii już od samego wejścia do budynków. W ladach recepcyjnych rewitalizowanych obiektów rozważana jest prezentacja detali z czasów świetności Elektrowni Powiśle - w adaptowanym biurowcu Elektrowni z 1920 r. w całości zostanie wyeksponowana np. suwnica z łańcuchem i hakiem z dawnej rozdzielni. W holach windowych budynków biurowych przeznaczono specjalne miejsca na ekspozycję całych pionowych modułów zewnętrznego pierścienia urządzeń nastawni w sześciennych obudowach i rzędami okrągłych przycisków. Również ogólnodostępne toalety zostaną wykorzystane jako nośnik historycznych treści - w gablotach znajdą się tabliczki (np. o treści „SUWNICA. WEJŚCIE NIEUPOWAŻNIONYM SUROWO WZBRONIONE" czy „PAMIĘTAJ! ROZLANE PALIWO I SMARY MOGĄ SPOWODOWAĆ POŻAR!") i inne detale lub urządzenia z okresu funkcjonowania Elektrowni Powiśle.

Kilka zachowanych elementów znajdzie nowe zastosowanie technologiczne, niewidoczne na pierwszy rzut oka. W podziemiach kesonu zostaną zlokalizowane zbiorniki na wodę deszczową i pojemniki systemu tryskaczy dla zespołu budynków zabytkowych (jako nawiązanie do funkcjonowania dawnego kesonu, którego wnętrze działało jako konstrukcja sięgająca 10 metrów w głąb ziemi, gdzie za pomocą sprężonego powietrza zasysano wodę z dna Wisły, wykorzystywaną do schładzania turbin w maszynowni). Z kolei odbudowywane kominy kotłowni nr III, przeznaczonej do demontażu będą pełniły rolę wyrzutni powietrza. Z historycznymi detalami będzie można się zapoznać również na terenie otwartym dla wszystkich mieszkańców. Na posadzce placu pomiędzy dawną maszynownią a nowym biurowcem odwzorowany zostanie przebieg torów kolejowych, kształt komina i wyeksponowana będzie zabytkowa lokomotywa. Na szczególną uwagę zasługuje również tzw. „droga węgla", czyli zachowanie kierunku ruchu przyszłych użytkowników Copernicus Square zgodnego z kierunkiem procesu technologicznego zamiany węgla w energię w kotłowni i maszynowni. Siedząc w kawiarni na terenie kompleksu, warto spojrzeć na słupy konstrukcyjne lokalu gastronomicznego - będą to bowiem elementy odzyskane z rozbiórki nie będącej zabytkiem kotłowni nr III.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA