PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hossa trwa. Regiony na celowniku inwestorów

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 12 paź 2017 13:58

 Hossa trwa. Regiony na celowniku inwestorów fot. Pixabay

Rośnie udział miast regionalnych w rynku inwestycyjnym. W pierwszym półroczu 2017 r. w regionach zainwestowano 900 mln euro podczas gdy w Warszawie ulokowano 600 mln euro - wynika z raportu firmy Colliers International i Deloitte Legal pt. „Polskie miasta regionalne, jako produkt inwestycyjny”, który wskazuje trendy i możliwości inwestycyjne na rynku nieruchomości biurowych, handlowych i magazynowych w sześciu głównych miastach w Polsce.

REKLAMA

Z danych firmy Colliers International wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. na polskim rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowano 30 transakcji o łącznej wartości 1,5 mld euro. Było to drugie najlepsze półrocze od 9 lat. Najaktywniejszymi inwestorami w Polsce były fundusze pochodzące lub zarządzane z USA (29 proc. udziału w rynku), Wielkiej Brytanii (18 proc.), Niemiec (16 proc.) i Republiki Południowej Afryki (13 proc.).

Nieruchomości handlowe na topie

W I półroczu 2017 r. inwestorzy najaktywniejsi byli w sektorze nieruchomości handlowych, gdzie ulokowane zostało ponad 900 mln euro (60 proc. udział w rynku). Największą transakcją na tym rynku było nabycie czterech parków handlowych IKEA za 220 mln euro przez fundusz zarządzany przez spółkę Pradera.

Wartość transakcji w sektorze hotelowym osiągnęła rekordowy poziom 340 mln euro (23 proc.). Pięć hoteli (ponad tysiąc pokoi) należących do Warimpex trafiło w ręce U City. Wartość transakcji to ok. 120 mln euro. Była to największa transakcja inwestycyjna w sektorze hotelowym w Polsce. Inną znaczącą transakcją było przejęcie hotelu Sheraton w Krakowie przez Invesco za 70 mln euro.

17-proc. udział rynku miał sektor biurowy (260 mln euro). Na rynku magazynowym w pierwszym półroczu tego roku nie odnotowano znaczących transakcji. Niemniej, eksperci firmy Colliers International przewidują, że wolumen inwestycji w segmencie magazynowym w tym roku będzie wysoki gdyż kilka transakcji jest obecnie na zaawansowanym etapie negocjacji.

Inwestorzy celują w regiony

Jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest wzrost udziału miast regionalnych w rynku inwestycyjnym. W pierwszym półroczu 2017 r. na rynkach regionalnych zainwestowano 900 mln euro (61 proc. udział w rynku), podczas gdy na rynku warszawskim ulokowano 600 mln euro (39 proc.).

— Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce rozwija się dynamicznie i ma przed sobą dobre perspektywy. Ne tle pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje się dużą aktywnością inwestycyjną poza stolicą kraju. Dostępność młodej i wykwalifikowanej kadry w miastach regionalnych przyciąga najemców z sektora nowoczesnych usług biznesowych, czego rezultatem jest duża aktywność deweloperska w segmencie biurowym. Z kolei inwestorzy pozytywnie oceniają stabilność oraz długofalowe perspektywy rozwoju tych rynków — mówi Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA