PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hotparking i inne sposoby na parkowanie

  • Autor: propertynews.pl
  • 23 paź 2017 17:19

Hotparking i inne sposoby na parkowanie Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

W Warszawie samochód wiezie średnio 1,3 osoby, a według badania przeprowadzonego przez JLL na warszawskim Służewcu w 87proc. aut jedzie tylko kierowca. Znalezienie miejsca do parkowania staje się wyzwaniem, szczególnie w obliczu dynamicznego rozwoju dzielnic biurowych praktycznie we wszystkich największych polskich miastach. Jak te problemy rozwiązać? Metod jest przynajmniej kilka.

REKLAMA

Carpooling, czyli bez pustych przebiegów

W Polsce coraz powszechniejszy staje się carpooling, czyli wspólna podróż kilku osób pracujących w tej samej lokalizacji. Zamiast np. trzech aut do biura jedzie jedno – z kilkoma osobami pracującymi w tej samej firmie, czy w obrębie biurowca.

- Plusów carpoolingu jest kilka. Poza oczywistą oszczędnością wykorzystania miejsc na parkingach, dzielimy się kosztami paliwa i wpisujemy się w popularny „zielony” trend, bo jedno auto nie zanieczyszcza powietrza tak jak kilka. Dla niektórych minusem może być ograniczenie elastyczności i trochę mniejsza prywatność w czasie podróży. Jednak coraz więcej osób z carpoolingu korzysta. Zachęcają też do niego pracodawcy, np. nagradzając miejscem parkingowym osoby, które są na tym polu najbardziej aktywne. W rozwoju carpoolingu mogą też pomóc same władze miast umożliwiając poruszanie się samochodów wiozących trzy lub więcej osób po buspasach. Uważam, że przyczyniłoby się to do rozwoju carpoolingu, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich. Pierwszy taki buspas działa już w Poznaniu, a np. w USA jest to  powszechnie stosowana praktyka - tłumaczy Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Hotparking – młodszy brat hotdeskingu

Często, ze względu na urlopy, delegacje, zwolnienia lekarskie, nie wszystkie miejsca parkingowe dedykowane danej firmie są zajęte. To też daje nam pole do manewru. Prostym i tanim rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu wymieniania się nieużywanymi miejscami parkingowymi. Osoby, które parkują swoje samochody w parkingu podziemnym biurowca musiałyby zgłaszać, że danego dnia nie będą z niego korzystać i umożliwią w ten sposób parkowanie innym osobom. Wszystko może działać w oparciu o aplikacje na smartfony lub tak „analogowe” rozwiązanie, jak kalendarz w outlooku.

Warto sprawdzić, w jakim stopniu jest wykorzystywany na co dzień nasz parking. W jednej z firm zawsze 30 proc. miejsc parkingowych była niewykorzystywana. Opierając się na takim badaniu możemy próbować poprawić wykorzystanie naszych miejsc parkingowych.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA