PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Idziemy po rekord. To najlepszy okres w historii rynku od 2006 roku

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 22 gru 2015 13:24

Idziemy po rekord. To najlepszy okres w historii rynku od 2006 roku Michał Ćwikliński, dyrektor zarządzający, szefa działu doradztwa inwestycyjnego w Savills

Pomimo, że rok 2015 jeszcze się nie skończył, wiadomo już jedno. To będzie najlepszy pod względem wartości transakcji inwestycyjnych okres od 2006 roku - mówi w specjalnej rozmowie z Propertynews.pl Michał Ćwikliński z firmy Savills.

REKLAMA

Według danych po pierwszej połowie roku, na polskim rynku nieruchomości komercyjnych doszło do transakcji akwizycyjnych o mniejszej wartości, niż np. w Czechach. Czy końcówka roku przyniosła ożywienie?

Ostatnie tygodnie to prawdziwe szaleństwo na rynku. Do niedawna wszyscy zastanawiali się, czy do końca roku uda się chociażby osiągnąć wolumen transakcji na poziomie 3 mld euro. Dziś mogę z całą pewnością stwierdzić, że przekroczymy ubiegłoroczny wynik! Szacuję, że do końca tego roku mogą zamknąć się transakcje, które pozwolą osiągnąć tego roczny wolumen inwestycyjny o łącznej wartości 3,5 mld euro. Warto dodać, że nie wliczamy tu transakcji przejęcia Echo Investment!

Skąd taki boom na rynku?

Jeszcze we wrześniu nie spodziewano się tak dużego ożywienia. Właściciela zaczęły zmieniać nie tylko pojedyncze projekty, ale duże portfele. W ciągu trzech ostatnich miesięcy mówimy o transakcjach o wartości nawet 2 mld euro. W grudniu niemalże co drugi dzień zamykana jest kolejna akwizycja. Dlatego jestem przekonany, że będzie to najlepszy od 2006 rok na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Który z sektorów branży jest najbardziej aktywny, jeśli chodzi o transakcje inwestycyjne?

W największym stopniu właściciela zmieniły projekty handlowe. Wartość transakcji szacujemy na 1,8 mld euro. Jeśli chodzi o projekty biurowe – będzie to około 1,2 mld. Ten rok w porównaniu do ubiegłego był słaby, jeśli spojrzymy na akwizycje magazynów. Doszło do 12 transakcji, w których właściciela zmieniły projekty o wartości 350 mln euro.

Prześledźmy te rynki po kolei. Magazyny – dlaczego Pana zdaniem nie doszło do większej liczby transakcji?

Odpowiedź jest prosta – to, co mogło się sprzedać, sprzedało się w ubiegłym i tym roku. Nie ma po prostu interesujących z punktu widzenia inwestorów projektów do nabycia. Jaki jest idealny projekt? Duży, dobrze wynajęty, odpowiednio zlokalizowany. Polski rynek magazynowy rozwija się szybko, ale tempo akwizycji jest jeszcze wyższe. W przyszłości na pewno dojdzie do nowych transakcji.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA