PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ile kosztuje funkcjonowanie biurowca?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 cze 2016 11:34

Ile kosztuje funkcjonowanie biurowca? Fot. Fotolia

SPIE Polska, BuroHappold Engineering, Colliers International, Construction Marketing Group, Cushman & Wakefield, Knight Frank, Savills oraz Skanska Property Poland uruchomiły specjalny projekt, który ma na celu porównanie danych związanych z kosztami funkcjonowania biurowców.

REKLAMA

Na wstępie przypomniana została próba badawcza zebrana w trakcie badania. Stanowi ją 48 budynków biurowych certyfikowanych i niecertyfikowanych, z rodzimego rynku, oddanych do użytku przed 2014 rokiem. 

- Rozpiętość próby pod względem powierzchni, wyposażenia, wieku budynków, jest bardzo duża. Mamy budynki, które były certyfikowane już na poziomie projektowania oraz budynki, które zostały oddane do użytku wiele lat wcześniej i zdobywały certyfikat w trakcie użytkowania. Wspólnie podjęliśmy trudną decyzję jakie parametry przyjmujemy do analizy - powiedział Robert Włodarczyk, Colliers International.

Grupa robocza prowadząca badanie jest zgodna, że stanowi ono pierwszy etap do stworzenia pełnego obrazu rynku i najlepszym sposobem sprawdzenia kierunku zmian byłoby powtórzenie próby dla kolejnych lat.

Analiza pokazuje, iż certyfikacja jest dobrym narzędziem dla właścicieli, zarządców, obsługi facility management, jak również najemców, do świadomego korzystania z obiektu, z czym wiąże się podnoszenie komfortu jego użytkowania przy jednoczesnej dbałości o obniżanie kosztów operacyjnych. 

Rynek oczekuje pełnej gamy możliwości obniżania wydatków za media w biurowcach. - Większość naszych klientów i większych korporacji chce być odpowiedzialnymi w kwestii środowiska, ich odcisku na ekologię i naszą rolą jest doradzać im jak mogą to osiągnąć. Po to jesteśmy w tej grupie badawczej, aby móc pokazać na rynku czarno na białym, że rzeczywiście wynosimy korzyści z zielonego budownictwa. Takie badanie jest bardzo przyszłościowe. Uważamy, że mimo tego, że zbadaliśmy krótki okres i wyniki nie są jednoznaczne, z czasem, na przestrzeni kilku lat, nasza teza rzeczywiście się sprawdzi. Pamiętajmy, że dużo zależy od tego jak najemcy i zarządcy korzystają z budynków i dostępnych narzędzi - dodał Michał Jaraczewski z Cushman&Wakefield.

- Nasza praktyka pokazuje, że szczególnie przy certyfikacjach BREEAM in Use mamy do czynienia ze zmianami, które są w zasięgu ręki, a tak naprawdę w zasięgu budżetu zarządcy. Są to np. odpowiednie źródła światła czy wyposażenie mające wpływ na zużycie wody. Na pewno są to skromne, ale nie będące bez znaczenia, możliwości poprawy technicznych parametrów budynku - podkreślał Jan Cieśla, BuroHappold Engineering.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA