PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Immofinanz szykuje kolejne inwestycje biurowe i handlowe w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • 13 paź 2011 15:28

Immofinanz szykuje kolejne inwestycje biurowe i handlowe w Polsce

- Polski rynek nieruchomości jest najbardziej obiecujący wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego właśnie tu zamierzamy inwestować najwięcej - powiedział w rozmowie z portalem propertynews.pl Eduard Zehetner, prezes Immofinanz Group. Spółka będzie koncentrowała się głównie na inwestycjach biurowych w Warszawie i rozwoju projektów typu Stop.Shop.

REKLAMA

- Zamierzamy przeznaczyć spory budżet na inwestycje w Polsce. Niedawno kupiliśmy za 102 mln euro Park Postępu w Warszawie. Przygotowujemy się do kolejnych przedsięwzięć - powiedział Eduard .

Zehetner wskazał, że w kolejnych latach Immofinanz będzie koncentrować się głównie na inwestycjach biurowych w Warszawie. Grupa przejmuje właśnie od spółki Karimpol 49 proc. udziałów w biurowcu Equator i 51 proc. udziałów w planowanym projekcie Nimbus. W zamian Karimpol przejmie od Immofinanz 51 proc. udziałów inwestycji Cirrus.

Equator został oddany do użytku w 2008 r. i obecnie jest skomercjalizowany w 100 proc. Jego powierzchnia wynosi ok 19 tys. mkw. Budowa projektu Nimbus, o powierzchni ok. 20 tys. mkw., powinna rozpocząć się na początku 2012 r.

W sierpniu Immofinanz kupił też w centrum Lublina działkę o powierzchni ponad 29 tys. mkw., na której terenie ma powstać Galeria Zamek. Według ostatnich informacji, rozpoczęcie budowy może nastąpić wiosną 2012 r., a otwarcie galerii jest planowane w 2013 r.

- Zamierzamy też inwestować w projekty magazynów handlowych Stop.Shop, które są unikalną marką w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie działają one już na dużą skalę w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. W Polsce mamy póki co tylko dwa tego typu obiekty. Zamierzamy je lokować w mniejszych miastach - powiedział Zehetner. - Warszawa jest pierwszorzędnym miejscem dla inwestycji. Natomiast projekty typu Stop.Shop są możliwe w każdym zakątku Polski - dodał.

Prezes ocenił, że inwestycje na polskim rynku nieruchomości wiążą się z podobnymi ryzykami jak w innych państwach. - Ryzyka na rynku nieruchomości są podobne we wszystkich krajach. Ten rynek nie jest wiodącym elementem gospodarki. Aby mógł się rozwijać, jest potrzebny przede wszystkim ogólny wzrost gospodarczy - stwierdził Zehetner.

W przeszłości na warszawskiej giełdzie była notowana spółka Immoeast, zależna od Immofinanz. Jej akcje zostały wycofane z obrotu na GPW po wchłonięciu firmy przez Immofinanz. Czy jest możliwe, aby Immofinanz pojawił się na polskiej giełdzie? - Dopóki będą istnieć biurokratyczne przeszkody związane z dual-listingiem (notowaniem akcji spółki na różnych rynkach - red.), będzie to problem. Natomiast jeśli one znikną, to jesteśmy gotowi wrócić na GPW - podsumował Zehetner.

Immofinanz powstał w 1990 r. Od tamtego czasu wypracował portfel nieruchomości, na który obecnie składa się ok. 1,6 tys. projektów o wartości ok. 8,5 mld euro. Spółka jest notowana na giełdzie w Wiedniu.

Poza rynkami austriackim i polskim Immofinanz inwestuje też m.in. w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji i Rumunii. W najbliższych latach spółka planuje wydać na rozwój w Europie Środkowo-Wschodniej ok. 1 mld euro.

Tomasz Elżbieciak

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA