PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Imtech wykona instalacje w największym zielonym biurowcu w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 sie 2012 10:12

Montażem instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej, grzewczo-chłodniczej, wodno-kanalizacyjnej, hydrantowej i tryskaczowej w kompleksie biurowym Eurocentrum w Al. Jerozolimskich w Warszawie zajmie się firma Imtech Polska.

REKLAMA

Instalacje wykonywane przez Imtech Polska będą spełniać standardy narzucane przez amerykański system certyfikacji LEED.

- Projekt Eurocentrum jest interesujący ze względu na mnogość rozwiązań proekologicznych w nim zastosowanych. Instalacje, których montażem zajmie się Imtech Polska, są w całości certyfikowane przez LEED - mówi Jacek Andrzejewski, członek zarządu Imtech Polska.

Dla przykładu, instalacja wodna umożliwi odzyskiwanie deszczówki, która jako tzw. szara woda posłuży do spłukiwania wody w toaletach oraz podlewania roślinności w atriach. Ciepła woda użytkowa będzie natomiast podgrzewana przy pomocy ciepła odpadowego z agregatów chłodniczych i tylko dogrzewana ciepłem z sieci miejskiej.

Powietrze wykorzystane do chłodzenia agregatów chłodniczych zostanie użyte ponownie - do ogrzania biur w okresach przejściowych. W budynku zostaną zainstalowane centrale z większym niż standardowo odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Dzięki temu zmniejszy się zużycie ciepła w okresie zimowym. Ciepło będzie odzyskiwane we wszystkich centrach wentylacyjnych - także w kuchniach, restauracjach i garażach.

Żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej do klimatyzacji w chłodnych okresach roku, chłodnice cieczy zaprojektowano z funkcją free-cooling, która umożliwia wykorzystanie powietrza z zewnątrz do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku. Ponadstandardowa wymiana świeżego powietrza - aż 50 m sześciennych na godzinę na osobę (norma mówi o 30 m sześciennych na osobę) - poprawi komfort pracy w budynku.

LEED określa nie tylko standardy gotowego budynku, ale i warunki pracy na budowie, takie jak na przykład gospodarka odpadami. Wykonawcy mają dbać o to, by 75 proc. z nich uległo recyklingowi. Co najmniej tyle samo ma być ponownie przetwarzanych już podczas eksploatacji budynku. Ponadto inwestor musi zadbać o to, by inwestycja już na etapie budowy oferowała 150 miejsc parkingowych dla rowerzystów, a także wyposażyć obiekt w przebieralnie i natryski. Na terenie Eurocentrum znajdą się również 22 równomiernie rozmieszczone punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

Kompleks biurowy Eurocentrum został zaprojektowany przez biuro PRC Architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud SA, a inwestorem Grupa Capital Park.

Eurocentrum zaoferuje prawie 70 tys. mkw. powierzchni najmu. Budynek będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i trzy podziemne. Zostanie ukończony w 2016 roku.

Firma Imtech działa w Polsce od 16 lat. Projektuje i tworzy instalacje dla obiektów wielko powierzchniowych, takich jak centra handlowe, zakłady przemysłowe, obiekty kulturalne, stadiony i areny, lotniska czy szpitale.

Wśród najważniejszych realizacji Imtech w Polsce znajdują się stadiony na Euro 2012 w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, a także biurowiec Zebra Tower w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi i Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku.

Imtech Polska jest częścią grupy Imtech NV z siedzibą w Gouda w Holandii, na całym świecie zatrudniającej ok. 28 tys. pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA