PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Imtech wykona instalacje w największym zielonym biurowcu w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 sie 2012 10:12

Montażem instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej, grzewczo-chłodniczej, wodno-kanalizacyjnej, hydrantowej i tryskaczowej w kompleksie biurowym Eurocentrum w Al. Jerozolimskich w Warszawie zajmie się firma Imtech Polska.

REKLAMA

Instalacje wykonywane przez Imtech Polska będą spełniać standardy narzucane przez amerykański system certyfikacji LEED.

- Projekt Eurocentrum jest interesujący ze względu na mnogość rozwiązań proekologicznych w nim zastosowanych. Instalacje, których montażem zajmie się Imtech Polska, są w całości certyfikowane przez LEED - mówi Jacek Andrzejewski, członek zarządu Imtech Polska.

Dla przykładu, instalacja wodna umożliwi odzyskiwanie deszczówki, która jako tzw. szara woda posłuży do spłukiwania wody w toaletach oraz podlewania roślinności w atriach. Ciepła woda użytkowa będzie natomiast podgrzewana przy pomocy ciepła odpadowego z agregatów chłodniczych i tylko dogrzewana ciepłem z sieci miejskiej.

Powietrze wykorzystane do chłodzenia agregatów chłodniczych zostanie użyte ponownie - do ogrzania biur w okresach przejściowych. W budynku zostaną zainstalowane centrale z większym niż standardowo odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Dzięki temu zmniejszy się zużycie ciepła w okresie zimowym. Ciepło będzie odzyskiwane we wszystkich centrach wentylacyjnych - także w kuchniach, restauracjach i garażach.

Żeby ograniczyć zużycie energii elektrycznej do klimatyzacji w chłodnych okresach roku, chłodnice cieczy zaprojektowano z funkcją free-cooling, która umożliwia wykorzystanie powietrza z zewnątrz do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku. Ponadstandardowa wymiana świeżego powietrza - aż 50 m sześciennych na godzinę na osobę (norma mówi o 30 m sześciennych na osobę) - poprawi komfort pracy w budynku.

LEED określa nie tylko standardy gotowego budynku, ale i warunki pracy na budowie, takie jak na przykład gospodarka odpadami. Wykonawcy mają dbać o to, by 75 proc. z nich uległo recyklingowi. Co najmniej tyle samo ma być ponownie przetwarzanych już podczas eksploatacji budynku. Ponadto inwestor musi zadbać o to, by inwestycja już na etapie budowy oferowała 150 miejsc parkingowych dla rowerzystów, a także wyposażyć obiekt w przebieralnie i natryski. Na terenie Eurocentrum znajdą się również 22 równomiernie rozmieszczone punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

Kompleks biurowy Eurocentrum został zaprojektowany przez biuro PRC Architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud SA, a inwestorem Grupa Capital Park.

Eurocentrum zaoferuje prawie 70 tys. mkw. powierzchni najmu. Budynek będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i trzy podziemne. Zostanie ukończony w 2016 roku.

Firma Imtech działa w Polsce od 16 lat. Projektuje i tworzy instalacje dla obiektów wielko powierzchniowych, takich jak centra handlowe, zakłady przemysłowe, obiekty kulturalne, stadiony i areny, lotniska czy szpitale.

Wśród najważniejszych realizacji Imtech w Polsce znajdują się stadiony na Euro 2012 w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, a także biurowiec Zebra Tower w Warszawie, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi i Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku.

Imtech Polska jest częścią grupy Imtech NV z siedzibą w Gouda w Holandii, na całym świecie zatrudniającej ok. 28 tys. pracowników.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA