PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Innopolis Wrocław już otwarty

  • Autor: PAP
  • 18 wrz 2015 17:18

Innopolis Wrocław już otwarty Innopolis Wrocław

Otwarciem budynku Sigma w piątek Wrocławski Park Technologiczny zakończył projekt budowy najnowocześniejszego w Polsce kompleksu biurowo-laboratoryjnego "Innopolis Wrocław". Inwestycja, w której jest 12 specjalistycznych laboratoriów, kosztowała 183 mln zł.

REKLAMA

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że zakończenie tak dużej inwestycji, która służy rozwojowi opartemu na innowacyjności, nie byłaby możliwa bez wsparcia funduszy unijnych.

- Przekonaliśmy się, że nasza akcesja europejska ma wymierne efekty. Zyskaliśmy nie tylko pod względem finansowym, ale również mentalnym. Gdy ten projekt się rozpoczynał popełniłem grzech niewiary, byłem pełen obawy, czy znajdą się firmy, które będą tutaj pracować - mówił Dutkiewicz.

Wrocławski Park Technologiczny w ramach "Innopolis" wybudował pięć budynków biurowo-laboratoryjnych oraz 12 wyspecjalizowanych laboratoriów i prototypowni. To kompleks nowoczesnych budynków, których nazwy wywodzą się z greckiego alfabetu: Alfa, Delta, Omega, Lambda i Sigma. Na wyposażenie laboratoriów wydano 63 mln zł, a cała inwestycja kosztowała 183 mln zł.

Z 66 tys. m kw. całkowitej powierzchni "Innopolis" ponad 30 proc. zajmują laboratoria z następujących dziedzin: chemia i biotechnologia, IT i cyfryzacja, elektronika i mechatronika, energetyka.

Wynajem powierzchni biurowych i sprzętu laboratoryjnego odbywa się po preferencyjnych cenach, dzięki czemu działające WPT firmy są konkurencyjne wobec innych podmiotów. W WPT działa 200 firm zatrudniających łącznie około 1600 osób.

Wśród nich jest m.in. firma General Robotics, firma która stworzyła EuGeniusa - robota - przewodnika, czy firma Techtra, która na zlecenie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN wytwarza w WPT płytki GEM do Wielkiego Zderzacza Hadronów.

W WPT działa też firma Lediko, która zbudowała system świateł ledowych do wrocławskiej fontanny multimedialnej. W laboratoriach WPT naukowcy z Vet Stem Cell opracowali pierwszy na świecie hydrożel dla zwierząt przyspieszający regeneracje ran, a firma Pure Biologics pracuje nad testami diagnostycznymi do wczesnego wykrywania nowotworów.

Rzecznik WPT Barbara Bednarek zaznaczyła, że raport NIK z 2013 r. wskazał, iż 84 proc. innowacji, jakie powstały w parkach technologicznych w badanym okresie, powstało właśnie w WPT.

Inwestycja "Inoopolis Wrocław" była sfinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Wcześniej WPT był tworzony od 1998 r., ale do 2007 r. mieściło się tam w dwóch budynkach 80 firm.

WPT jest jednym z największych parków technologicznych w Polsce. Jego głównym udziałowcem jest gmina Wrocław, a mniejszościowymi wrocławskie uczelnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA